Můžete představit oddělení, kterému velíte?
Jedná se o oddělení policie Kladno–venkov. Sídlíme ve Švermově a na starosti máme dvě městské části – Švermov a Vrapice, k tomu dvanáct obcí.

Jste tedy rozlohou velkým obvodem?
V porovnání s Kladnem určitě. Zajišťujeme prakticky polovinu okolí města Kladna, od Libušína až po vsi směrem na Prahu – Pchery, Brandýsek, Stehelčeves…

Kdo má na starosti zbývající okolí města?
Jsou to obvodní oddělení v Unhošti a Stochově.

Je vaše práce v něčem specifická ve srovnání s prací policistů v ulicích města?
Rozdíl je samozřejmě v tom, že trestné činy jsou u nás páchány na rozlehlejším území, a tudíž co se objasňování týče bývají tyto případy složitější.

Komplikují vám v tomto směru činnost i delší dojezdové vzdálenosti?
Jsme na to zvyklí. Samozřejmě nebudeme na místě ihned, když musíme ujet třeba patnáct kilometrů. Ale větší problém v tom není.

Jste například zvýhodněni tím, že přednostně dostanete nové automobily nebo lepší techniku?
Bohužel ne.

Jaká obec se je ve vašem obvodu z pohledu policie nejproblémovější?
Mění se to, ale nárazově to z důvodů páchání trestných činů bývá Buštěhrad a Libušín, někdy však i samotný Švermov.

Bylo by podle vás dobré, kdyby v Buštěhradu byla obnovena služebna policie?
Ano, ale jen pokud bychom byli schopni ji obsadit policisty. V současném stavu to možné není.

Kolik policistů tedy ve vašem obvodu zajišťuje dodržování pořádku?
V noci je zde dozorčí služba s výjezdem, přes den je situace o něco lepší.

Mátetaké tabulkový podstav policistů?
V současnosti nám tabulkově chybějí tři policisté. Z těch, které máme k dispozici, jsou dva nováčci, jedna policistka má vzhledem k mateřskýmpovinnostem zkrácený úvazek, a další má dlouhodobě úlevy kvůli svému zdravotnímu stavu. Pro výkon služby tady zbývá v podstatě jedenáct policistů.

Co je hlavní náplní práce policistů z vašeho obvodního oddělení?
Samozřejmě je to řešení velkého množství přestupků, silniční kontroly, ale i trestné činy, zpravidla krádeže, vloupání do vozidel a další majetková trestná činnost.

Proč by měl zájemce o práci u policie chtít jít sloužit právě na venkovské oddělení? Může být například výhoda, že je takzvaně místní?
Na jednu stranu určitě. Zná lidi a zdejší poměry. Může to využít pro svou práci. Ti, kteří ho znají, se na něj také mohou se svými problémy přímo obracet. Naopak mezilidské vztahy se proti němu mohou někdy i obrátit. Dostane se třeba do situace, kdy musí dodržet zákony a někdo si může myslet, že by ze známosti mohl mít určitou výhodu.

Máte nějaký případ z posledních dnů, kterým se můžete pochlubit?
V noci z úterý na středu byl strážníky v Kolči zastaven řidič pod vlivem alkoholu. Na místo byla přivolána naše hlídka, aby vypomohla kolegům z Velvar, kteří se zabývali jinou událostí. Šofér se jí snažil nabídnout úplatek…

…o jak velkou částku se jednalo?
Třicet tisíc korun. Teď mu hrozí stíhání pro ohrožení pod vlivem návykové látky a podplácení. Naši policisté byli neúplatní.

Vizitka:
nadpor. Václav Černý
Věk: 45 let
Praxe u policie: V činné službě více než dvacet let. Zpočátku sloužil na obvodním oddělení Kladno–město, už šestnáct let je ve vedoucí funkci obvodu Kladno–venkov
Záliby: fanda hokeje a motorismu
Rodina: Rozvedený, dvě plnoleté děti