Obvodní oddělení Kladno–Kročehlavy je po rekonstrukci nejmodernější policejní služebnou v okrese. V jeho čele stojí nadporučík Miloš Hanzlík.

Můžete představit své oddělení?
Působíme po celém sídlišti Kročehlavy, dále v okrajových částech Kladna – v Dubí, na Dříni, ale rovněž v průmyslových zónách Východ a Sever, tudíž například v bývalé huti Koněv, Kablu či strojírnách.

V čem je práce policistů v sídlištní zástavbě oproti venkovu odlišná?
Máme rozhodně větší počet domácího násilí, pohřešovaných a hledaných dětí utíkajících z domovů, vloupání do motorových vozidel, sklepních kójí, bytů. Prostě majetkové trestné činnosti. Zapomenout nelze ani na vzájemné obtěžování školáků docházejících na vyučování, což se nyní děje v Pařížské ulici.

Vysíláte ke zdejším školám hlídky?
Ano, chodí k nim policisté v civilu. Když tam přijdou v uniformách, nic se tam neděje, ale my potřebujeme delikventy chytit a usvědčit.

Na sídlišti je spousta barů a heren. Jaké to přináší problémy?
Dochází do nich třeba mládež požívající alkohol, na což se také zaměřujeme. Další problémy bývají s rušením nočního klidu, kdy se na nás obracejí lidé se stížnostmi, že kvůli hluku nemohou spát.

Jaká je situace ve zmíněných průmyslových zónách?
Ve firmách směrem na Velké Přítočno to ujde, horší je to ale v bývalém Koněvu. Kriminalitu se nám tu podařilo snížit, přesto sem stále docházejí někteří sociálně slabší občané, kteří ukradnou vše, co není přivařeno a je možné to zpeněžit – plechy, hliník, trubky a podobně. Týká se to i kabelů, které jsou schopni z kabelových lávek odseknout, i když jsou pod napětím. Poté je vypalují a barevné kovy odevzdávají do sběrných surovin. V bývalém Koněvu v současnosti sídlí na sedmdesát soukromých firem. Zabezpečení celého areálu není prakticky žádné.

Ze zprávy předložené před nedávnem kladenským zastupitelům vyplývá, že největší kriminalita v okrese je právě v Dubí, které spadá do vašeho rajónu.
Letos jsme v Dubí od počátku roku do 22. dubna zaznamenali šestatřicet trestných činů. Loni ve stejném období čtyřicet. Takže to znamená pokles. Většinou se jednalo o majetkovou trestnou činnost. Ale pozor! Tato statistika se netýká jen obydlené části Dubí. Spadá do ní právě Koněv a Poldovka, kde došlo k vloupání do dílen a skladů, krádežím barevných kovů a tak dále. Průmyslová zóna tak Dubí kazí renomé.

Jak je na tom vaše oddělení personálně?
Půl na půl. Mám mít sedmatřicet lidí a je nás zde jedenadvacet, z toho osmnáct v přímém výkonu venku, z nich pak navíc pět v pořádkové jednotce, kterou využíváme při demonstracích a dalších mimořádných akcích, ať už jsou to rizikové fotbaly nebo hokeje.

Dá se to zvládnout?
Je to těžké. Pracujeme v neplacených přesčasech. Kluci jsou rádi, když mají jeden víkend v měsíci volno. V roce 2007 navíc došlo ke sloučení obvodních oddělení Dubí a Kročehlavy, čímž se území jejich působnosti rozrostlo. Důvodem byl velký odchod policistů do civilu, chyběli zejména vedoucí pracovníci.

Očekáváte, že se situace zlepší?
Do dvou měsíců bych měl mít k dispozici dalších pět policistů navíc.

Když jsem k vám do kanceláře procházel obvodním oddělením, nešlo si nevšimnout, že je moderně opraveno.
Rekonstruováno bylo před dvěma lety. Při přestavbě jsme pracovali ve velmi ztížených podmínkách, ale teď je toto obvodní oddělení určitě nejmodernějším v okrese.

Co to přináší lidem, kteří se na vás obracejí?
V přízemí je recepce, kde je pověřený pracovník odkáže na příslušné policisty a poradí jim. Zkracuje to mimo jiné čekací doby. Je tu také veřejný internet, kde si mohou obyvatelé najít potřebné informace.

Poslední dotaz. Jak se vám líbí nová náborová reklama, v níž policista zachraňuje dítě, s nímž se probořil led?
Každý kdo jde k policii si musí uvědomit, že je potřeba k této práci mít vztah a být ochotný pomoci druhému člověku.

Vizitka: nadpor. Miloš Hanzlík, vedoucí obvodního oddělení Kladno–Kročehlavy, u policie 25 let, pracoval v různých útvarech, ve vedoucí funkci 10 let, ženatý, tři děti, mezi jeho zájmy patří motorismus a sport