Pondělní případ, kdy si v Kladně na třiačtyřicetiletou ženu, jdoucí do zaměstnání v kladenské nemocnici, počíhal, s úmyslem ji zabít, její o tři roky starší manžel, otřásl veřejností. Agresor ženě v ulici U Vodojemu zasadil řadu bodných ran a čtyřikrát na ni vystřelil.

Útočník je v rukou policie. Je, mimo jiné, obviněn z pokusu vraždy. Hůře je na tom jeho oběť. Její zdravotní stav je nadále velice vážný. Žena stále leží v kladenské nemocnici a je udržována v umělém spánku.

Po napadení, které se odehrálo před šestou hodinou, si ještě poškozená dokázala i s prostřelenou čelistí zavolat sanitku a patrně si tím zachránila život.

Jak řekl v pátek Kladenskému deníku její současný přítel, ztratila hodně krve. „Lékaři jí dávali snad čtyři litry transfuze hned po převozu do nemocnice. Byla v hrozně zuboženém stavu.

Díky včasnému zásahu záchranářů, primáře oddělení a dalšího personálu se ji podařilo zachránit. Každý den za ní chodím na ARO a stále máme větší naději, že to bude dobré. Jen doufáme, aby se nepřidaly komplikace,“ řekl v pátek odpoledne přítel ženy.

Příbuzní i veřejnost jsou v šoku. Agresivnímu manželovi nyní hrozí dlouhodobý pobyt za mřížemi. I když mnozí kolem věděli, že muž, se kterým byla napadená v rozvodovém řízení, jí neublížil poprvé, zabránit dalšímu násilí se nedalo.

Slovo právníka

Kladenskému deníku řekl advokát napadené ženy Luděk Voigt, že se dlouhodobě jejím případem zabývá. Potvrdil, že za napadení manželky byl už muži před časem uložen podmínečný trest.

„Manžel svou ženu fyzicky napadl před dvěma lety o Silvestra, kdy ji udeřil lahví vína do hlavy, způsobil jí zranění a navíc ji ohrožoval střelnou zbraní. Žena od něj i se synem odešla a celá věc skončila před soudem.

Přestože se jedná o velmi problematického člověka, nejspíše s poruchou osobnosti, který nemá vždy kontrolu nad svým chováním, žádný psychologický posudek ve spisu o tom nehovoří. Muži nikdy nebyla nařízena žádná léčba ani dohled,“ řekl advokát.

Nejen fyzické a psychické násilí, ale i trvalé vyhrožování, zastrašování, rozprodávání rodinného majetku, záměrné rozdávání společných věcí manželovým příbuzným a další útrapy musela několik let žena snášet ještě předtím, než se situace tento týden vyhrotila.

I když se snažili právníci , kamarádi i současný přítel ženy zamezit jejímu kontaktu s agresorem, pondělnímu útoku nikdo z nich předejít nedokázal.

Rozhodnout musí specialisté

Pokud nerozhodnou odborníci z oboru psychologie či psychiatrie, že se ze strany agresora jedná o závadové chování, kdy je zapotřebí

ústavní léčba, je v podobných případech otázkou času, kdy se něco stane.

Agresora, který se navenek jeví jako spořádaný člověk a dokáže své chování ovládat až do té doby, než se zavřou dveře jeho bytu, je těžké odhadnout. Prezentuje se jako ten, který by měl být považován za oběť. Jeho žena prý za poslední čas výrazně zhubla, chodila se údajně často bavit do společnosti bez něj s kamarádkami, což ho psychicky zničilo a na základě toho on jedná tak, jak jedná.

Na druhé straně tento zdánlivě spořádaný člověk dokáže svojí ženě na audionahrávce, která zazněla i u soudu, za 34 vteřin osmapadesátkrát vynadat nevybíravými výrazy a křičet na ni.

Mluvčí policie

„Muži jsme sdělili obvinění pro podezření z vraždy ve stádiu pokusu, za což mu hrozí trest patnáct až dvacet let odnětí svobody nebo i výjimečný trest. Dále z nedovolené ozbrojování a maření výkonu úředního rozhodnutí,“ vyjmenovala mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová seznam obvinění po pondělním útoku v Kladně.