Kladenská policie řeší už dva takové případy. První obětí kladenského donchuána se stala dvaapadesátiletá žena z Kladenska. Ta uvedla, že se s čtyřiapadesátiletým Pepou seznámila přes inzertní noviny.

„Muže pozvala k sobě domů. Výtečník jí přes noc odcizil finanční hotovost a zlaté šperky. Vše v celkové hodnotě pět tisíc pět set korun," uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková. Tento případ se stal už v červenci.

V pondělí se na kladenskou policii obrátila další okradená. Padesátiletá žena ze Stochova také odpověděla na Jozefův inzerát a podvodníka pozvala k sobě domů na kávu.

„Muž od ženy žádal půjčku, kterou mu poskytla. Navíc mu předala starožitný prsten, jejž jí slíbil nechat upravit u klenotníka s tím, že jí peníze i šperk do týdne přinese. Od té doby však zloděje neviděla," řekla k další podvedené mluvčí Nováková. V tomto případě výtečník způsobil škodu přes šestnáct tisíc korun.

Kriminalisté předpokládají, že obětí je více, a proto žádají všechny poškozené, aby se dostavily na jakoukoliv policejní služebnu, nebo kontaktovaly přímo vyšetřovatele na telefonní lince 974 873 377.

Podvodník je slovenské národnosti, vysoký 185 až 190 centimetrů, zavalité postavy. Má špinavé blond vlasy česané na patku, modrozelené oči, je silně potetován na rukou a má světlou pleť.

Kateřina a Zdeněk

O tom, že se na Kladensku pohybují podvodníci, kteří se vloudí člověku do přízně pod různými záminkami, nemůže být v žádném případě pochyb. Někteří dokonce ani nepotřebují použít násilí, aby se vloupali do bytu a svoji oběť připravili třeba o střechu nad hlavou.

Naopak, postačí jim k tomu milý úsměv, blazeovaný zevnějšek, zbrusu nový dům a naleštěné auto. Oběť často obdarovává ráda a dobrovolně.

Dokázat následně dotyčnému nekalý úmysl a prokázat jeho vinu je velice těžké. Ne vždy takoví lidé končí za mřížemi. Vítězí spíše ten, který to déle psychicky vydrží.

Láska je slepá

Své by o tom mohla vyprávět i Kateřina Míčková z Prahy. Před dvěma lety brouzdala na internetové seznamce a hledala vhodného partnera pro život. Do oka jí padl pohledný, dobře situovaný zhruba pětatřicátník ze Slaného, který se představil jako Zdeněk.

Z přátelství se postupně vyvinul intimní vztah. Ani při návštěvě jeho novostavby nepojala Kateřina podezření, že by mohlo být něco jinak, než její přítel říká.

„Vše vypadalo normálně. A protože bylo jeho snem pořídit si hotel v Beskydech, požádal mě časem o pomoc. Má prý sice peníze v bance, ale momentálně v depozitu, a nejméně dva týdny na ně nemůže sáhnout.

Bylo zapotřebí, aby si Zdeněk na koupi hotelu narychlo půjčil. Dělala jsem mu proto ručitele, přičemž v zástavě byl můj dům. Zdeněk dluhy ale nesplácel, což jsem pochopila, až když se objevili exekutoři a o barák jsem přišla," líčí svoji zkušenost Kateřina.

„Zdeněk tvrdí, že trpí maniodepresivní psychózou a nechal se proto i zavřít do léčebny. Když se ty věci děly, podle mě mánií netrpěl. Dokonce byl i ženatý, ale to mi také zapomněl říci. Prostě nás všechny pouze dokonale obelhává" doplnila Kateřina Míčková.

Přestože podala na Zdeňka trestní oznámení, jeho stíhání nyní policie zastavila pro nedostatek důkazů .„Obrátila jsem se na svoji právničku a věřím, že mi pomůže. Díky ní nemusím alespoň platit 29 milionů dluhu.

Navíc už se mi ozvali i další lidé, kteří mají se Zdeňkem podobnou špatnou zkušenost a přišli kvůli němu o svoje peníze. Chtěli bychom se spojit a nějak dobrat spravedlnosti," uzavřela stěžovatelka.

Podvodník či oběť?

Kladenskému deníku se podařilo kontaktovat i domnělého podvodníka Zdeňka. Do telefonu se choval velmi přátelsky, na všechny otázky ochotně odpověděl a navíc přiznal i zmíněnou duševní chorobu.

„Pravdou je, že nějaké peníze dlužím, ale jen proto, že jsem se dostal do druhotné platební neschopnosti. Kateřina byla do mě zamilovaná. Já o ni nestál, nežil jsem s ní, jak tvrdí. Hotel se mnou chtěla kupovat společně. Dluh byl obou, tvrdí Zdeněk.

„Na internetu teď vyvěšuje moje nacionále a zostouzí mě, že jsem ji okradl a podvedl. Jsou to lži. Úvěrovou smlouvu i směnku jsem jí podepsal, když jsem byl v psychiatrické léčebně po pokusu o sebevraždu. Ona tvrdí, že jsem simulant. Na chorobu pobírám invalidní důchod.

Nyní jsem v depresi a Kateřina je, podle mě, alkoholička. Náš spor může vyřešit jedině soud," uzavřel Zdeněk.