„Zaznamenali jsme výskyt použitého injekčního materiálu například v Kročehlavech, v Dánské, Švédské a Litevské ulici, v areálu bývalé huti Koněv a pět stříkaček jsme zajišťovali také v Brněnské ulici,“ uvedl mluvčí kladenských strážníků Milan Krupka.


„Tuto statistiku jsme předali Resocializačního institutu Šance, který výměnný program zabezpečuje. Měla by jim sloužit k lepší orientaci výskytu použitých stříkaček. Na našich pravidelných besedách zejména děti seznamujeme s případy nálezu stříkačky a jak v takovém případě postupovat. Samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom žádný takový materiál nenacházeli, ale na druhou stranu vidíme, že hlavně děti se v těchto situacích umí zachovat, a naše snaha tak není zbytečná,“ dodal Krupka.


Strážníci mají k dispozici speciální kontejnery, kam nalezené stříkačky ukládají a vozí je k likvidaci do kladenské nemocnice.


„V rámci programu terénní výměny dostanou hlídky od pracovníků Šance nové kontejnery na sběr použitých stříkaček. Věříme, že tak dojde k maximální ochraně obyvatel ve městě a nálezy tohoto materiálu se bude postupně snižovat,“ řekla psychoterapeutka institutu Lucie Doležalová.


„To samozřejmě jedině vítáme. Domníváme se, že problematika vyhozených použitých stříkaček, ať už narkomany nebo třeba diabetiky, je neustále aktuální a bezpečnost obyvatel i čistota města je pro strážníky na prvním místě,“ zakončil mluvčí.