Podle svědků běhala nevedená a zanedbaná smečka po pražském sídlišti na volno. Sousedka a majitelka soukromé odchytové služby Kateřina Michálková sdělila, že jde o mladé psy, většinou o štěňata a odrůstající psy kolem roku života, v některých případech o velká plemena.

„Není to dlouhodobá záležitost. Mám s majitelkou dvě osobní zkušenosti. Jedna se stala před Vánoci. Jela jsem s kočárem a největší psi běželi ke mně. Moje dítě je na psy zvyklé, takže došlo ke vzájemnému kontaktu, ale nic se nestalo. Musela jsem je jen zkorigovat, abych prošla,“ popsala setkání s cizí smečkou.

Druhá zkušenost byla o něco dramatičtější. Nejstarší a největší pes ze smečky, který má přes 40 kilo, povalil ze schodů čivavu a přidala se k němu i část smečky. „Jsou to mladí psi a ještě je uřvu. Čivava utekla, ale smečka se za ní vydala znovu. Podařilo se mi ji vzít do náruče a smečku odvelet jinam,“ popisala Michálková, která má ale sama se psy dvacetiletou zkušenost a umí s nimi manipulovat. V několika případech podle ní došlo na sídlišti i ke konfliktu s dětmi.

Marcel Pencák, mluvčí Prahy 10, potvrdil, že proti majitelce psů je vedené řízení. „Cíleným tlakem úřadu městské části a městské policie se podařilo majitelku přesvědčit k venčení psů mimo tuto lokalitu. Tedy by již nemělo docházet k ohrožování osob nebo jiných psů,“ řekl.

Ilustrační foto.
Zanedbaná smečka psů terorizovala obyvatele Strašnic. Prokázat týrání je složité

Majitelka začala psy vozit na venčení na Říčansko, údajně do Nedvězí. Zkraje ledna tam ta samá smečka napadla při venčení malé dítě. Podle mluvčí středočeské policie Michaely Richterové byla událost vyhodnocená jako přestupek.

„Případ řešili kolegové z Kolína. Věc jsme postoupili místnímu úřadu, protože nedošlo k vážnému zranění. Dítko snad mělo jen nějaké oděrky,“ doplnila s tím, že případ nyní leží na státním zastupitelství, od kterého středočeská policie čeká každým dnem zprávu, zda se má incidentem dále zabývat a zda se jedná o trestný čin, nebo věc zůstane k řešení radnici.

Majitelka psů na dotazy Deníku nereaguje. Podle několika zdrojů žije v třípokojovém přízemním bytě s balkonem s matkou, šestnácti psy, několika kočkami a desítkami menších ptáků v klecích.

Podle odborníků se chování smečky může v budoucnu dále zhoršovat s tím, jak budou dorůstat do dospělého věku. Lenka Fidoušková, spolupracovnice psího útulku Voříškov, který se specializuje na psy ze špatných životních podmínek, připomněla, že psi jsou z velké části mladí, mohli by se udat a najít dobré domovy.

Hledaný Petr K. z Liberecka je podezřelý z vraždy.
Policisté pátrají po ozbrojeném muži. Podle nich v noci vraždil

„Plemena jsou v základu neagresivní. Lidi s malými dětmi se bojí oprávněně, smečka může dítě povalit a minimálně potrhat oblečení. Smečka bude své chování zhoršovat. Můžou se začít prát mezi sebou a hlavně začít řešit ostatní psí samce,“ řekla.

Řešením podle ní není ani venčení mimo obydlenou oblast. „Pokud se budou psi nudit, můžou v lese začít lovit zvířata,“ upozornila Fidoušková.

Ve vážných případech může příslušný úřad nařídit zabavení zvířate. Nicméně v této situaci, kdy mají psi krmení, vodu a kde spát, jde týrání prokázat těžko. Úřad má tak prakticky svázané ruce do chvíle, než skutečně špatný stav zvířete dokáže posudkem veterinář.