Kladenskému deníku pár hodin po činu vypověděla. „Ještě ani teď mi to nedochází, ale jsem zvyklá jednat okamžitě. Vžádném případě jsem ho nechtěla nechat odejít spenězi, které si nezasloužil. Když se postavil proti mně a chtěl prchnout, popadla jsem tu nejdražší lahev a alkoholem, která byla po ruce. Snažila jsem se mu strhnout kuklu, ale byl do ní zakousnutý, zkrátka to nešlo, tak jsem ho udeřila,“ uvedla čerpadlářka, jež vtéže prodejně čelila už před půl rokem lupiči spistolí. „Tehdy jsem počkala až přijde blíž a nastříkala mu do očí kasr. Byl tak zmatený, že by se ani nezmohl vystřelit,“ uvedla pracovnice.

Potlučený zloděj neztratil stabilitu a i slupem opustil prodejnu, kde ještě stačil zpokladny vybrat třicet tisíc korun. Poté zmizel vpostranní ulici. „Utíkal, pak mu pokladna vypadla zruky a najednou byl pryč,“ uvedla žena.

Hlášení kpřípadu přijali najednou kromě policie i strážníci a bezpečnostní agentura. Neprodleně vyjeli na místo.

„Informaci jsme přijali zpultu centrální ochrany společnosti Reel a do pěti minut byli na místě naše dvě hlídky. Jedna zůstala uvnitř sobsluhou a druhá se vydala za lupičem,“ uvedl pracovní soukromé bezpečnostní agentury G. Fox security Kladno Valerij Rys.

Poraněný pachatel ale naštěstí při svém útěku daleko neutekl. Vpadl přímo do náruče policejního psovoda. I jemu se snažil uniknout a při souboji ho nevybíravě poranil páčidlem vobličeji. Vysílenému policistovi naštěstí okamžitě přispěchala na pomoc hlídka městské policie a násilník tak mohl být okamžitě zadržen a předán do policejní cely.

Pachatel je pracující muž, který jednal zkratově, neboť se dostal do tíživé finanční situace. Vminulosti nebyl trestán. Případ pravděpodobně nebude kvalifikován jako loupež, ale krádež, poškozování cizí věci a útok na veřejného činitele,“ uvedl kladenský kriminalista Miroslav Linhart. Zda skončí muž ve vazbě, rozhodne soud.

Kodvážnému činu čerpadlářky se okamžitě vyjádřil i kladenský primátor Dan Jiránek. „Ženu i policisty, kteří se na dopadení lupiče podíleli, bych rád ocenil. Ženu především za její statečný občanský postoj i za to jak perfektně a rychle věc nahlásila. Jen díky tomu mohl být pachatel záhy dopaden,“uvedl primátor Dan Jiránek.

Podobný odvážný čin si pamatují čtenáři Kladenského deníku zloňského roku, kdy byl pracovník čerpací stanice vKladně-Dubí přepaden nočních hodinách. Muž lupiče tehdy vyprovodil násadou od krumpáče, ale zmlácený výtečník zmizel navždy vpolích. Kateřina Husárová

Kladno zasáhla vlna loupeží (autor: Robert Božovský)

Kladno/ Hned pět loupeží z posledních dnů, při nichž byl pachatel ozbrojen střelnou zbraní, nyní vyšetřují kladenští policisté. Podle zástupce šéfa kladenské kriminálky Miroslava Linharta jsou lupiči k činu motivováni poměrně snadným a rychlým ziskem peněz.

Na kolik případů loupeží v Kladně pracujete?
V krátké době se jich stalo pět, plus ještě středeční přepadení benzinky v Rozdělově, kde se ale pravděpodobně o loupež nejedná.

Kde se staly?
Ve třech případech to byly bary v Kročehlavech a na Sítné, potom prodejna v ulici Gen. Píky a benzinová čerpací stanice ve Švermově.

Vždy byl lupič ozbrojen střelnou zbraní?
Ano. Máme podezření, že u barů a zmíněné prodejny by se mohlo jednat o stejného pachatele. Jeho popis je totiž velmi podobný. Jednalo se o menšího muže, střední, asi sto sedmdesát centimetrů vysoké postavy. Oblečen byl do zeleného bombera a kapsáčových kalhot. Tvář měl maskovánu kuklou. V jednom případě si přepadená barmanka všimla, že měl na bundě kožešinový límec.

Vybíral si chvíle, kdy byla barmanka nebo prodavačka sama?
Ne, vůbec mu nevadilo, že v barech jsou další hosté. Také v uvedené prodejně byly dvě prodavačky. Jedna z nich ho pronásledovala a spatřila, že se k pachateli venku připojil nějaký další muž.

Jak byl lupič úspěšný?
Ve všech případech si odnesl peníze, byť se jednalo jen o několikatisícové částky. Nikde nikomu fyzicky neublížil.

V čem se vymyká středeční rozdělovský případ, který skončil zadržením pachatele?
Zde nebyl pachatel ozbrojen pistolí, ale měl železné páčidlo. Jednalo se pravděpodobně o zkratové jednání pracujícího, v minulosti nikdy netrestaného muže. Případ nebude kvalifikován jako loupež, ale spíše jako krádež, poškozování cizí věci a útok na veřejného činitele.

Zdá se vám, že v poslední době agresivita pachatelů stoupá?
Neřekl bych. Mají sice pistoli, otázkou však je, zda jsou schopni ji použít. Je to pro ně spíše jednoduchý způsob jak rychle získat peníze. Každý nemá na to, někoho fyzicky napadnout a ublížit mu. Využívají toho, že se přepadení pistole zaleknou a peníze jim dají, aniž by došlo k nějaké potyčce. Když je za barem mladá dívka, pachatel má pocit, že se není čeho bát.

Pracovnice benzinky v Rozdělově se ale pachateli postavila.
To je každého věc. Já osobně bych peníze za každou cenu nebránil Nikdy nevíte, zda proti vám nestojí třeba toxikoman, nebo že lupič při potyčce pistoli opravdu nepoužije.

Copak je tak jednoduché opatřit si pistoli?
Sehnat opravdovou zbraň nebo její atrapu není žádný problém. Hračkářství dnes nabízejí napodobeniny, které prakticky nelze poznat. Na to samozřejmě nelze spoléhat, neboť pachatel může mít skutečně funkční zbraň, kterou je schopný použít.

Myslíte si, že pachatelé uvedených loupeží jsou místní lidé, znalí prostředí?
Vypadá to tak, nasvědčují tomu některé indicie, které bych nechtěl zatím upřesňovat.

Existuje vůbec proti lupičům nějaká obrana?
Nejlepší je kamerový systém, který už dnes lze pořídit v rozumné cenové relaci. Záznam z něj jsou někdy jediné, čeho se můžeme chytit. Samozřejmě, že čím jsou kvalitnější, tím jsou pro policii lepší. Záběry lze využít například pro kinematiku pohybu. Jednodušeji řečeno, jedná se o odbornou metodu, kdy je možné výpočty stanovit například přesnou výšku pachatele a jeho individuální identifikaci. Každý člověk má totiž specifické pohyby a takto získaný důkaz má stejnou hodnotu, jako třeba daktyloskopie.

Jak policie v Kladně na sérii loupeží zareagovala?
Snažíme se posílit hlídky uniformovaných policistů, v ulicích jsou rovněž nasazeni policisté v civilu.