Nejednalo se přitom o jeho první prohřešek tohoto druhu, připomněla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková. Už loni v září byl v Havlíčkově Brodě odsouzen – právě při té příležitosti, kdy dostal také 30měsíční zákaz řízení – pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Stejný paragraf je ve hře i nyní – a k tomu ještě navíc maření výkonu úředního rozhodnutí. „Muži hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky,“ upozornila Nováková.
Připomíná, že společností hojně tolerovaný alkohol sice zprvu vyvolává rozjařenost a povzbuzuje sebevědomí, ve skutečnosti je ale tlumivou drogou: přináší snížení pozornosti a sedativní účiny. Řidičům tedy zpomaluje reakce, omezuje schopnost úsudku, zhoršuje odhad vzdálenosti i koordinaci pohybů. Navíc nastupuje tunelové vidění se zmenšením zorného polce – člověk má pocit, jako kdyby se díval na svět z roury.
„Z myšlení se vytratí racionalita, úsudek je pokřivený. U opilých lidí jsou také časté sklony k agresi. Alkohol odbourává zábrany, a tak se z tichých, plachých lidí stávají bouřliváci. A z opatrných řidičů závodníci,“ varuje policistka. S tím, že opilý řidič je velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro své okolí.
Typické jsou nejen opožděné redakce na dění v okolním, provozu, ale také nezvládání základních šoférských úkonů: řidiči se pletou pedály nebo je nohou mine, má problémy vyhnout se autům u krajnice… Tohle si přitom dotyčný neuvědomuje.
„Člověk pod vlivem alkoholu si více věří – a jeho rozjařenost a sebevědomí mají za následek, že více riskuje, jede rychleji, rozpálí to na rovince, řeže zatáčky; prostě si to užívá. Má pocit, že mu řízení perfektně jde a je z toho v euforii. Možná nebezpečí si nepřipouští, jeho zábrany padly. Zkreslené vnímání si neuvědomuje, připadá si „normálně“, vlastně mnohem lépe a schopněji, než normálně,“ zdůraznila Nováková. A upozorňuje, že tohle všechno může mít fatální následky.