Je prvního ledna příštího roku. Policisté zahájili rozsáhlou bezpečnostní akci, při které se zaměřili na to, jestli řidiči neusedli po bujaré silvestrovské noci za volant pod vlivem alkoholu. Kontrole neunikl ani šofér staré škodovky. Policisté zjistili, že muž za volantem nemá řidičský průkaz. Spolujezdec sice řidičské oprávnění vlastní, ale obával se, že by mohl nadýchat zbytkové množství alkoholu.

Oba muži se tedy před jízdou dohodli na tom, že bude řídit ten, který nemá ,,papíry“. Podle novely trestního zákona totiž bude potrestán maximálně pokutou a nebude mu hrozit obvinění z trestného činu, soud a možná i jeden rok vězení.

Jízda bez řidičáku nebude trestným činem

Jízda bez řidičáku nebude od Nového roku trestným činem, ale jen pro toho, kdo nikdy předtím nebyl v autoškole a oprávnění nikdy nevlastnil. Šoférovi, který v minulosti nasbíral dvanáct bodů a neměl řídit, přitom bude hrozit až tříletý trest vězení.

,,Policisté tuto novelu nevítají. Bude nahrávat neřidičům,“ konstatovala mluvčí kladenské policie Michaela Nováková. Pokud si ale lidé myslí, že budou řídit bez oprávnění a pokaždé zaplatí pokutu, tak se mýlí. Když je policisté nachytají opakovaně, tvrdší trest by je neminul.

,,Pokud je chytneme poprvé, bude to pouze přestupek. Pokud to bude podruhé, už se bude jednat o maření úředního rozhodnutí, což je trestný čin,“ vysvětlila mluvčí kladenské policie.

Novela trestního zákoníku

Novelu zákona prosadilo ministerstvo spravedlnosti, které zrušení trestného činu řízení bez řidičského průkazu zdůvodnilo tím, že projednávání těchto častých případů hodně zatěžuje soudy. Naopak ministerstvo dopravy trvalo na jeho zachování.

,,Považujeme to za nebezpečnou záležitost. Auto je zbraň. Lidé se musejí naučit pravidla a řídit v autoškole. Se zákoníkem jsme nesouhlasili, ale ministerstvo spravedlnosti ho prosadilo a my toto rozhodnutí musíme respektovat. Důležité je, že alespoň zůstávají vysoké finanční postihy v rozmezí od 25 do 50 tisíc korun,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Soudy budou mít méně práce

Hlavu mají dozajista zamotanou také soudci. Ti teď za poslední dva měsíce roku budou neřidiče trestat, ale v příštím roce už tyto případy nebudou projednávat. Soudce kladenského okresního soudu Roman Lada s novináři na toto téma hovořil po skončení jednoho z hlavních líčení.

,,Práce nám zřejmě ubude, protože pokud trestný čin, který je dnes trestný, se od 1. ledna příštího roku stane pouze přestupkem, bude ho řešit správní orgán,“ řekl soudce, jenž se v Kladně specializuje na trestné činy související s dopravou.

Přestože by od příštího roku mohl mít méně práce, zastává názor, že tato změna v zákoníku není ideální. ,,Myslím si, že to není úplně ideální stav, protože lidí, kteří řídí bez řidičského průkazu, je stále hodně,“ vysvětlil novinářům Roman Lada.

Řízení bez řidičáku vydrželo tři roky

Trestný čin řízení bez řidičského oprávnění se v zákoníku příliš dlouho neohřál. Zaveden byl v červenci roku 2006, kdy vstoupil v platnost bodový systém. Letos skončilo před soudem více než devět tisíc řidičů, kterým chyběly potřebné doklady. Někteří dostali podmínku, jiní obecně prospěšné práce. Po změně zákona jim hrozí až padesátisícová pokuta nebo zákaz řízení až na dva roky, při opakovaném prohřešku i trest odnětí svobody.

close zoom_in ZEPTALI JSME SE SOUDCE

Roman Lada je soudcem kladenského okresního soudu, jenž se zabývá případy trestných činů souvisejících s dopravou. Po skončení jednoho z hlavních líčení odpovídal na dotazy novinářů. Ty nesouvisely jen s právě skončeným případem, ale týkaly se i novely trestního zákoníku.

Nepřibyde vám práce?
Práce nám ubude, protože pokud se trestný čin, který je dnes trestný, od 1. ledna příštího roku stane pouze přestupkem, bude ho řešit správní orgán.

Jaký je váš názor na novelu trestního zákoníku?
Myslím si, že to není úplně ideální stav, protože lidí, kteří řídí bez řidičského průkazu je stále hodně. Jejich počet narůstá, o čemž svědčí počet návrhů na potrestání a obžalob.

Proč si myslíte, že lidé vůbec za volant bez řidičáku usedají, když to bylo třeba před dvaceti lety nemyslitelné?
Nevím jestli to bylo nemyslitelné, ale určitě tyto případy nebyly tolik medializované. Většinou se řešily v rámci přestupkových řízení. Přestože se z řízení bez průkazu stal trestný čin, takových řidičů je stále hodně. Je to samozřejmě na odpovědnosti každého konkrétního člověka, aby si uvědomil, co to vlastně znamená. Sednout za volant a řídit vozidlo není úplně jednoduchá záležitost. Lidé si často ani neuvědomují, že se mohou dostat až k soudu.