V neděli večer je ale všechno jinak. Z parťáků jsou nepřátelé na život a na smrt. Pes útočí. Z dosud nevysvětlitelných příčin sráží svého majitele k zemi a jeho kořistí jsou rázem pánovy nohy i rameno. Muž se snaží zachránit alespoň tím, že psovi nastavuje záda.

Zvíře ani tehdy svou oběť nešetří a dál ji drží v šachu. Hlídač pod rozkročeným psiskem jen dlouhé minuty pasivně leží, krvácí , volá o pomoc, sténá.
Proč se to stalo? Nikdo neví. Nepochopitelné.

Jen díky duchapřítomnosti svého synovce má hlídač na zemi, omezen na svobodě čtyřnožcem, šanci přežít.
Svědek volá záchranku, a další přivolaný muž se rozjíždí na mopedu pro myslivce Jaroslava Peroutku, aby Benovo šílenství zastavil. Rozhodující výstřel vše ukončuje. Rotvajler klesá k zemi.

„Nemohli jsme dál čekat. Hlídač ležel pod solárním kolektorem v kaluži krve a hrozilo, že vykrvácí. Viděl jsem jen přes plot cosi, co připomínalo cáry masa z jeho ruky a dalších částí těla. Pes nad ním stál s vyceněnými zuby a zle vrčel.

Hrůza. Jakmile jsme se pohnuli, rotvajler vyrazil i proti nám na plot. Byl jako nepříčetný. Něco se mu muselo stát. Bylo to moc ošklivé. Ještě teď mi z toho není dobře. Musel jsem psa odlákat co nejdál, abych nikoho neohrozil, a pak po něm vystřelil. Nic jiného mi nezbývalo,“ řekl myslivec Jaroslav Peroutka.

Bohužel noční hlídač na tom vzápětí po zápasu se psem není vůbec dobře. Na místo proto přilétá vrtulník. Kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová ještě tu noc novinářům sděluje následující: „Muže s vážnými zraněními transportoval vrtulník do pražské vinohradské nemocnice. Policisté na místě zajistili objekt a celý případ je dál v šetření,“ sdělila Šteinerová.

Mluvčí pražské vinohradské nemocnice Lukáš Matýsek Kladenskému deníku včera dopoledne potvrdil, že pokousaný pracovník ostrahy je v jejich nemocnici na jednotce intenzivní péče na oddělení plastické chirurgie. Jeho stav je nyní stabilizovaný.

Obec je zaskočena

Podle místních se dá jen stěží uvěřit tomu, co se stalo. Většina oslovených, kteří psa znali a chodili kolem elektrárny, tvrdí, že zvíře se neprojevovalo agresivně.

„Tuhle jsem šla okolo se psem. Stáli jsme u plotu a nijak na nás neútočil,“ řekla Danuše Grygarová z Obecního úřadu ve Vraném.
„Holka mi večer říká: „Hele, to je divné, policajti, sanitka a pak i vrtulník. Mysleli jsme si, že třeba někdo vlezl do areálu elektrárny, pes byl puštěný a někoho pokousal. Byl tam totiž nastálo a chlapi ho tam chodili krmit.

Psa jsme vídali běhat za plotem. Byl normální, ale je to plemeno, které budí respekt,“ řekl další oslovený z Vraného, Roman Němec .


Co se stalo?

Kladenský deník se vydal včera do obce za zachráncem, který je synovcem napadeného muže. Sice jsme ho zastihli v rodinném domě, ale byl skoupý na slovo a s novináři se bavit odmítal. „Nezlobte se, ale nechci o tom případu mluvit. Je pravda, že jsem strejdovi pomohl a udělal, co bylo v mých silách. Víc už na to ale myslet nechci a na nic už se mě neptejte,“ sdělil zachránce.


Proč to tak dopadlo?
Lidem vrtá hlavou, proč? Několik oslovených obyvatel z Vraného se v souvislosti s neštěstím zmínilo, že v případě hlídače nebylo výjimkou, že si dal po večeři nějaké to pivo.

Zda tomu bylo i v osudný večer, se ale neví. Jestli muž požil například alkohol a psovi vadil nepříjemný odér, nebo ho rozčílilo něco jiného, je skutečně pouhou spekulací. Policie i veřejnost se dozví více, až budou posbírány všechny důkazní materiály a proveden, dle možností, výslech pokousaného muže.