Také proto policisté pořádají větší či menší preventivní akce, při nichž nejen kontrolují, zda se v lokalitě nenachází někdo nezvaný, ale také radí přítomným chatařům, jak své objekty zabezpečit, případně co dělat, když už je navštívil někdo nezvaný.
Existuje mnoho fint, jak zloděje přesvědčit, že i v zimních měsících není chata opuštěná. Majitelé nechávají po dobu své nepřítomnosti hrát rádio, svítit nebo na dveře připevňují lístek s nápisem: Za chvilku přijdu.

Jsou tyto triky účinné? Co nejčastěji zloději kradou a jak nejlépe svou chatu zabezpečit? Na to se Kladenský deník ptal vrchního inspektora kladenské kriminální policie Miroslava Balíka a komisaře Michala Krčka.

Kde se v regionu nachází ty největší chatové oblasti?
Miroslav Balík: Většinou je to okolí Kačáku, čili například Dědkas, Čelechovice, Kyšice a celé Unhošťsko. Na Slánsku je pak nejvíce chat na Bílichově.
Michal Krček: Ovšem zahrádkářské kolonie jsou u každé obce včetně Slaného a Kladna.

V poslední době se lidé stále více stěhují do svých chat. Je to pro vás výhoda?
Miroslav Balík: Je to výhoda. Víme, že se v osadě někdo pohybuje a když se něco neobvyklého stane, že nám zavolá. Ovšem při preventivních akcích na to musíme brát zřetel a všechny s tím obeznámit, abychom pak všichni nebyli překvapeni.

Když zloděj vykrade chatu, jde spíše po jídle a ukrytu, nebo častěji berou elektroniku na prodání?
Michal Krček: Většinou chtějí pachatelé získat peníze prodejem ukradených věcí.
Miroslav Balík: Máme v tomto ohledu i jednoho rekordmana, který se za dva roky nejspíše vrátí z vězení. Ten má na kontě zhruba 110 vykradených chat. Trvalo nám půl roku, než jsme mu vše prokázali. Nejčastěji páchal trestnou činnost v rekreačních oblastech právě okolo Kačáku, ovšem zajížděl krást také na Rakovnicko a Berounsko. Dělal to pokaždé podobně: najedl se, napil, vzal si něco lehčího, aby to unesl a následně to prodal.

Čili do chat se vloupávají spíše jednotlivci?
Miroslav Balík: S žádnou organizovanou partou jsem se ještě nesetkal.

Jaké je tedy nejlepší zabezpečení? Fungují také ty osvědčené rady jako nechat před dveřmi velké pánské holinky a lístek s nápisem: Za chvilku jsem zpět?
Miroslav Balík: Když jsem sloužil ve Stochově, tak jsme pod Smečnem směrem na Svinařov kontrolovali jednu chatovou osadu. Tam stála chata, ve které, když jsme přišli, se najednou rozsvítilo, začalo hrát rádio a z postele se zvedla postava. Všichni jsme se lekli, ale po chvílí si postava zase lehla a zhaslo se. Majitel to měl na čidlo. Podle mých zkušeností lidé nechávají rozsvíceno minimálně.
Michal Krček: Čím více je chata zajištěna, tím lépe. Jelikož pachatelé si většinou s sebou nenosí žádné nářadí a většinou k vniknutí dovnitř použijí, co právě najdou v okolí.

Zažili jste ještě nějakou jinou kuriozitu?
Miroslav Balík: S žádným samostřílem ve dveřích jsme se zatím naštěstí ještě nesetkali.

Co elektronické zabezpečení?
Miroslav Balík: To se vyplatí, ale na druhou stranu lidé většinou chtějí ušetřit a v chatě vypínají elektriku. Ovšem jsou i tací, kteří mají objekt napojený na centralizovanou ochranu nebo k sobě na mobil. Záleží na každém, jaké zabezpečení chce na majetek dát a jakou s ním má popřípadě zkušenost. Elektronické zabezpečení mohou v zimě spouštět například myši, které se stahují do chaty. Existuje sice čidlo, jež se dá nastavit na výšku, ale zase je drahé.

Co dělat, když mi vykradou chatu?
Miroslav Balík: Hned volat 158 a nechodit dovnitř. Jednak by tam mohl být ještě stále pachatel, nebo by lidé mohli zničit stopy. Nic neuklízet, nefotit, nedělat. Počkat, až přijede hlídka.
Michal Krček: Samozřejmě, pokud majitel uslyší, že pachatel je ještě v chatě, je potřeba to také oznámit. Operační pak výjezd vyhodnotí jinak, než kdyby byla chata vykradená už několik dní.