Organizovaná skupina si vybírala především obchodní domy. „Buď všichni, nebo třeba jen dvojice vjela do prodejny s kočárkem. Mezi regály dítě vyndali a do kočáru nahrnuli co nejvíce zboží. Pak projeli pokladnou," popsal Kladenskému deníku chování partičky Jan Sobota, vedoucí inspektorátu Obvodního oddělení Policie ČR Kladno.

Zloději jsou všechno známé firmy. Policisté zatím vědí o dvaceti objasněných případech krádeží. „Další přibývají. Například v pondělí kradli v obchodě v Kleinerově ulici. Brali kávu, čokolády a drogerii," dodal Sobota.

Trestnou činností šestice se policisté zabývají od června. Celkem už nakradla zboží za desetitisíce korun. Při tom si dávají dobrý pozor, aby cena najednou odcizených věcí nepřesáhla pět tisíc korun. „Vždy se škoda pohybuje kolem čtyř tisíc. Ovšem zřejmě nevědí, že se jednotlivé částky sčítají," okomentoval vedoucí inspektorátu.

Vzhledem k tomu, že skupina v trestné činnosti stále pokračovala, došla už policistům trpělivost a chtěli alespoň některé pachatele umístit do vazby, ovšem neúspěšně. 

Šestici za trestné činy krádeže hrozí až tři roky za mřížemi. Nejstarší muž je stíhán za loupež. Pokud ho soud uzná vinným, hrozí mu až osm let odnětí svobody. „Tohoto činu se dopustil opět v obchodě v Kleinerově ulici, kdy pronášel pokladnou ještě se svou družkou čokolády za tři tisíce. Ostraze, která je chtěla zadržet, řekl, aby se o to nepokoušeli, že má u sebe nůž a nebude váhat ho použít," vylíčil Jan Sobota.

Stejný muž ukradl v prodejně dětského zboží na náměstí Jana Masaryka v Rozdělově postýlku a tříkolku. Mezitím další žena z party kradla oblečení.

Odcizené čokolády a další zboží nejčastěji končí na pultech prodejen vietnamských obchodníků. Ti je od pachatelů kupují pod cenou a nestarají se o to, kde ho vzali. Z tohoto důvodu provedli policisté ve spolupráci se státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, Českou obchodní inspekcí, cizineckou policií a celní správou opatření. 

„Dokud bude poptávka, bude i nabídka. Proto jsme chtěli obchodníky upozornit, že pokud budou od těchto lidí kupovat zboží, dopouštějí se trestného činu podílnictví," uzavřel Jan Sobota.