Od začátku letošního roku strážníci evidují už 181 případů černých skládek. Z toho se u šesti z nich podařilo najít pachatele, který dostal pokutu a musel nepořádek uklidit, nebo byl celý případ předán odboru životního prostředí kladenského magistrátu.

„Když nám někdo oznámí černou skládku nebo ji strážníci sami objeví, vše zdokumentují, tedy vyfotí a popíšou co se na ní nachází. Údaje předají životnímu prostředí,“ informovala mluvčí Městské policie Kladno Olga Pípalová. Stává se, že strážníci na skládce naleznou i osobní doklady. Ty jsou předávány Centru správních agend. Bloková pokuta za založení nepovolené skládky je až do výše 1000 korun. Ve správním řízení může pachatel dostat pokutu až 50 000 korun.

„Chytit pychatele je ale obtížné. Před strážníky v uniformě si nikdo skládku založit nedovolí, takže ho vlastně musíme přistihnout přímo při činu. Občas se najdou ve vyhozeném nepořádku různé písemnosti, podle nichž se nám ho podaří vypátrat. Určitě by pomohlo, kdyby nám lidé takové případy hned oznamovali na linku 156,“ uvedla Pípalová.