Předseda spolku Sportovní motoristický klub CARWARS z Teplicka je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Podle zákona mu hrozí až šest let vězení. Ze stejného přečinu je obžalovaná také právnická osoba Sportovní motoristický klub CARWARS z.s. Tu může soud, prokáže-li se vina, potrestat různými způsoby – například peněžitým trestem nebo zákazem činnosti na určité období.

Obžaloba klade za vinu předsedovi spolku, že řádně nedohlédl na chod akce. Konkrétně, že nezajistil bezpečnost závodníků dostatečným proškolením a poučením jednotlivých členů pořadatelské služby. „Ač věděl, že nekontrolování a nedodržování bezpečnostních opatření v průběhu akce spojené se závody automobilů může s ohledem na rychlost a hmotnost motorových vozidel mít za následek vážnou nehodu se zraněním a smrtí účastníků,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Jaroslav Novák.

Deník předsedu zmíněného spolku telefonicky oslovil, ten se nechtěl k věci vzhledem k blížícímu se soudnímu jednání vyjadřovat. „Vše určitě zazní u soudu,“ řekl.

Car wars je setkání příznivců individuálně upravovaných sportovních automobilů, v Panenském Týnci se koná pravidelně. Během akce na letištní ploše probíhají různé jízdy. Státní zástupce vidí pochybení obžalovaného v tom, že dostatečně neproškolil startérku o podmínkách, za kterých může zahájit závod. A nevybavil ji prostředky k zajištění komunikace mezi startovním a cílovým prostorem závodu a jednotlivými amatérskými účastníky závodu. „Přičemž v důsledku tohoto pochybení startérka nemohla reagovat na situaci nastalou na trati a neopuštění trati předchozím závodníkem a předčasně vpustila k jízdě do nevyklizeného prostoru trati dalšího závodníka,“ stojí v obžalobě.

Ta popisuje, jak k tragédii došlo. Řidič osobního auta Audi A3 při soutěžní jízdě, sprintu, pozdě večer přehlédl ve vzdálenosti šest až osm metrů za cílem a 12 až 14 metrů od levého okraje závodní plochy neosvětlený, pomalu jedoucí osobní automobil Seat Arosa a narazil do něj.

Následky střetové rychlosti, kterou znalec v oboru dopravy následně stanovil na 105 až 117 kilometrů v hodině, byly fatální. Náraz těžce poškodil pravou část seatu, kde seděl 21letý spolujezdec. Ten druhý den odpoledne v důsledku úrazového šoku spolu s nadměrnými krevními ztrátami při poranění orgánů dutiny břišní v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zemřel.

Policisté na místě zjistili u obou řidičů požití alkoholu před jízdou, naměřené hladiny se pohybovaly shodně kolem 0,8 promile.

Zmíněný spolek je podle obžaloby vinný tím, že jednáním statutárního orgánu v jeho zájmu a v rámci jeho činnosti jinému z nedbalosti způsobil smrt proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho funkce.

Mohlo by vás zajímat: Mikuláš na koni projel v úterý 5. prosince odpoledne Kladnem

Mikuláš na koni projel v úterý 5. prosince odpoledne Kladnem. | Video: Martin Nič