Před Okresním soudem v Kladně včera stanul Michal Svoboda z Mělnicka, který je obžalovaný z pokusu pohlavního zneužívání a vydírání. Toho se měl dopustit 17. dubna letošního roku, kdy údajně napadl a sexuálně obtěžoval teprve devítiletou dívku ve výtahu obytného domu
v ulici V Bažantnici, kde bydlela.

Za mříže Svoboda putoval 15. května, kdy ho policie dopadla na základě oznámení rodiny poškozeného děvčete. Ta ho poznala, když společně
s otcem a bratrem nakupovali v obchodním domě v Americké ulici v Kladně, kde údajný násilník pracoval jako och〜ranka. Později byl propuštěn na svobodu.

Při včerejším hlavním líčení se k případu vyjadřovali soudní znalci, kteří zkoumali psychologické profily jak napadené dívenky, tak obžalovaného. „Děvče je schopné správně vnímat a reprodukovat. Od incidentu je ale hodně úzkostlivá. Nezaznamenala jsem u ní žádný důvod, aby odpovídala nepravdivě,“ uvedla znalkyně z oboru psychiatrie Ingrid Štrobachová.

Soud zajímalo především to, jak děvče bylo vzhledem ke svému věku schopno si pachatele zapamatovat. „V rámci své věkové skupiny si pamatuje velmi dobře. Děti obecně jsou schopny si pamatovat někoho, kdo jim ublížil. Byla dost přesvědčená a neváhala. Je to stabilní osobnost a dobře intelektově vybavená. Je ale pravdou, že se jednalo o šokovou situaci,“ sdělila Štrobachová. Při dalších otázkách ze strany obhajoby padlo i jméno jednoho vzdáleného strýce dívky. Znalkyně však uvedla, že při otázkách o širší rodině dívka nikoho konkrétně nezmínila.

Psychickou a sexuologickou stránkou Michala Svobody se zabýval další znalec, který jako první ve své řeči uvedl, že u obžalovaného nenalezl přítomnost duševní choroby, psychotropních látek nebo sexuální deviace. Kvůli dalšímu jednání však zdůraznil, že u obžalovaného zjistil homosexuální orientaci.„Z tohoto hlediska se mi nezdá pravděpodobné, že by napadl malou dívku. Důvod bych našel jen těžko. Kdyby, tak by se možná mohlo jednat o zkratovité jednání bez sexuálního podtextu. Ale líbání a osahávání tomu neodpovídá,“ řekl znalec Luděk Daneš. Otázky na Svobodovu sexuální orientaci dementoval s tím, že je o ní přesvědčen a navíc zmínil, že homosexuálové nebývají agresivní. „V žádném případě sexuálně nepreferuji děti. Obvinění pro mě bylo velké překvapení,“ řekl Svoboda.

Jako poslední svědek vypovídal otec napadené. „Když jsme z obchodu odcházeli, chovala se divně a byla velmi zamlklá, až před domem mi řekla, že poznala toho, kdo ji napadl. Proto jsme se do obchodu vrátili s celou rodinou a chvíli dotyčného pozorovali. Měl na sobě uniformu ochranky. Dcera i doma říkala, že byl oblečený do policejní uniformy, což se mi v první chvíli zdálo divné, ale pak když jsem ho viděl, pochopil jsem,“ uvedl otec napadené.

„Když jsme se do obchodu vrátili, stáli jsme od něj asi šest metrů. Měl jsem pocit, že dceru poznal, protože začal nervózně přešlapovat a těkat očima,“ dodal. Vzhledem k chybějícím důkazům týkajícím se DNA z výtahu ale nakonec soudce Vlastimil Matula případ odročil na listopad.