K líčení se dostavili pouze čtyři svědci z deseti předvolaných. Chyběli právníci kladenského magistrátu, kteří nebyli doposud zproštěni radou města mlčenlivosti, přestože od posledního soudu zasedala již dvakrát. Nepřišli ani kandidáti do krajského zastupitelstva Marcel Hrabě (ČSSD) a Senátu Dan Jiránek (ODS). ,,Na malém papírku nebylo prakticky nic vyplněné, ani to, kdo to doručil nebo kde je písemnost uložena. Nebyl jsem z toho schopen nic zjistit, a proto jsem požádal advokátku, aby to u soudu vysvětlila,“ sdělil primátor, který měl dovolenou a věnoval se svým předvolebním povinnostem.

Jedním ze svědků byl také bývalý tajemník magistrátu Roman Hošta, jenž mimo jiné vysvětloval, jakým způsobem se provádějí kontroly rozpočtu, informoval o koupi automobilu i o samotném zatčení bývalého primátora. ,,Věděl jsem to předem a informoval jsem ho,“ uvedl.

Po zatčení Milana Volfa se prý na radnici konala politická jednání, kterých se zúčastnili jak někteří představitelé města, tak středočeští poslanci nebo vysocí představitelé kraje. Na tato jednání měl údajně Hošta zakázaný přístup.

Soud také hodnotil posudek Daniela Teleckého, který působí na Katedře finančního práva ZČU v Plzni. ,,Dle právní úpravy, jež platila v té době a dle mého názoru nebylo povinností slučovat cenu vozidla a leasingu. Myslím si, že obžalovaný neporušil žádnou právní povinnost,“ řekl při výpovědi Telecký.

,,Jediným konsensuálním materiálem je rozhodnutí Nejvyššího soudu, kde je jednoznačně napsáno, že nelze uvažovat o žádné škodě a je vše v pořádku. Toto usnesení je závazné i pro okresní soud,“ konstatoval Volf. Dodal také, že celá aféra má politický podtext a podílejí se na ní i jeho bývalí kolegové z magistrátu.

,,Jednoznačně mi bylo řečeno, že se bude dělat vše pro to, aby proces trval co nejdéle a že neskončí dříve než po krajských a senátních volbách,“ řekl Milan Volf Kladenskému deníku 11. září. Jeho slova se v úterý před polednem naplnila. Předsedkyně soudu Jiřina Říhová totiž hlavní líčení odročila na 4. listopadu.

Podle obžaloby se Volf dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele. Přibyla zase státní zastupitelství viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření. Celý proces trvá již čtyři roky.

Marcel Hrabě se k soudu nedostavil, protože o tom vůbec nevěděl
Jedním ze svědků hlavního líčení měl být také bývalý městský zastupitel Marcel Hrabě (ČSSD). ,,K soudu jsem se nedostavil, jelikož mi nepřišla žádná soudní obsílka, a tak jsem ani nevěděl, že tam mám přijít. Kdyby mi přišla, tak bych samozřejmě u líčení nechyběl,“ zdůvodnil Hrabě ve čtvrteksvou nepřítomnost. (mat)