V úterýodpoledne skončilo u kladenského okresního soudu hlavní líčení s bývalým primátorem města Milanem Volfem a někdejším jednatelem Sportovních areálů města Kladna Václavem Přibylem.

Čtyři právníci kladenského magistrátu nebyli zproštěni mlčenlivosti a líčení se nemohli zúčastnit. Předsedkyně senátu Jiřina Říhová tak vyslechla tři zbývající svědky. Původně ovšem měli být pouze dva – současný kladenský primátor Dan Jiránek a bývalý náměstek Volfa a nynější krajský zastupitel Marcel Hrabě.

Novým svědkem, který v celé kauze vypovídal, byl dřívější mluvčí kladenského magistrátu Ladislav Pavlík, jenž se k soudu dostavil na vlastní žádost kvůli reportáži, odvysílané po posledním líčení jednou z komerčních televizí. ,,Znám praxi této televize i ověřování zdrojů. V reportáži byla uvedena nepravda ohledně výběrového řízení, a to mě přimělo, abych k soudu přišel,“ vysvětlil bývalý mluvčí.

Následovaly závěrečné řeči státní zástupkyně a advokáta obžalovaných. Po krátké pauze byl vynesen verdikt senátu, který opět rozhodl o vině obou obžalovaných. Ti podle něj poskytli dotace zimnímu stadionu, soud také uznal, že se nákup luxusního služebního audi radnice uskutečnil bez řádné soutěže.

Volfovi kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele vyměřil patnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na jeden a půl roku. Přibylovi udělil roční trest s podmínkou na jeden a půl roku. Oba odsouzení se proti rozsudku na místě odvolali.

,,Nesouhlasím s ním. Je v naprostém rozporu s usnesením Nejvyššího soudu,“ konstatoval advokát obžalovaných. Exprimátor svou vinu popírá a tvrdí, že jeho jednáním nevznikla žádná škoda ani nebyl spáchán trestný čin. Za celým případem vidí politické zájmy.

,,Přestože nepadl žádný důkaz, nic se nezměnilo, takže se opět vracíme k rozhodnutí z minulosti. Kauza má veliký politický podtext. Bohužel při takovém přístupu to celé může trvat třeba devět let, a to je podle mě velice špatně,“ uvedl Volf.

Podobný trest kladenský soud jemu i Přibylovi již jednou vyměřil. Nejvyšší soud ale nedávno případ vrátil na začátek. Soudkyně Jiřina Říhová po vynesení rozsudku novinářům řekla, že rozhodnutí Nejvyššího soudu respektovala a upravila proto právní kvalifikaci ve prospěch obžalovaných. ,,Uznali jsme je vinnými pouze v základní skutkové podstatě a naopak neuznali jsme okolnosti pro zvýšení trestní sazby,“ vysvětlila.