Svědky tříhodinové ´slovní války´ se ve čtvrteku Okresního soudu v Kladně stali účastníci hlavního líčení s Václavem Chaloupkou. Ten posledního března loňského roku v ulici J. Hory v Kladně svým luxusním mercedesem srazil a usmrtil chodce Petra Košaře. Z místa nehody ujel a policii se přihlásil až následující den. Státní zástupkyně ho viní z ublížení na zdraví a neposkytnutí první pomoci.

Soudce Roman Lada předvolal znalce z oboru dopravy Vladimíra Kučeru, který vypracoval odborný posudek ke zmíněné nehodě, stejně jako znalce navrženého obhajobou Jana Tyla. Výsledky jejich posudků se totiž liší, zejména v rozsahu střetu vozidla s chodcem, rychlosti pohybujícího se automobilu i dalších ukazatelích.

Podle Tyla jel mercedes před střetem s chodcem rychlostí 52 až 64 kilometrů v hodině, Kučera uvedl rychlost vyšší než 80 kilometrů. „Na závěrech svého posudku trvám, zejména na střetové rychlosti. Kapota vozu byla tak zdeformovaná, že na ní byl zřetelných jeho obtisk. Když chodec padal na zem, měl de facto zlámány všechny kosti v těle,“ prohlásil znalec Vladimír Kučera.

„Naše posudky jsou v něčem stejné a v jiném odlišné. Ale také já na svých závěrech trvám, tedy i na nárazové rychlosti,“ vyjádřil se znalec obhajoby Jan Tyl.

Obžalovaný se k rozporům v posudcích nevyjádřil. Z důvodů nemoci se nedostavil a hlavní líčení se tak konalo v jeho nepřítomnosti. Ve své výpovědi u minulého projednávání doznal, že seděl za volantem zmíněného mercedesu. „Ten člověk mi ale doslova skočil pod auto. Že jsem mu nepomohl, jsem si uvědomil až doma. Stále docházím k lékaři kvůli psychickým problémům, které mám z celé záležitosti,“ řekl mimo jiné muž, jenž v době střetu neměl na svůj vůz uhrazeno povinné ručení a jeho konto řidiče je navíc zatíženo už dvanácti trestnými body za přestupky v dopravě. Naposledy byl za vysokou rychlost přistižen dokonce měsíc poté, co usmrtil Petra Košaře.

Hlavní líčení bude u soudu pokračovat 17. března výpovědí znalců, tentokrát z oboru lékařství.