Měsíc počkat na verdikt si kvůli odročení jednání budou muset podnikatelé z Nymburska Michal Strnad (33) a Jiří Kubín (41), kteří se před trestním senátem Krajského soudu v Praze zpovídají z přípravy vraždy. Hrozí jim dvanáct až patnáct let ve vězení, vyloučeno ale není ani udělení výjimečného trestu. Podle obžaloby chtěli loni v srpnu nechat zastřelit svého obchodního partnera z Kladna, aby mu nemuseli platit čtyřmilionový dluh, a zlikvidovat tašku s dokumenty, kterou tento muž neustále nosil u sebe.

Nájemný vrah, nebo manipulátor?

Na tento čin si najali bývalého vlivného policistu z Kolínska, kterého už dřív využívali jako spolupracovníka, jenž „má doklady a umí se podepsat“ (označení „bílý kůň“ nicméně ostře odmítají). Údajný střelec ale plány na chystanou vraždu prozradil údajné oběti – a následně i policistům. Podle obžalovaných i jejich obhájců však z jeho strany nejde o nic jiného než o dovednou manipulaci. Nejde mu prý o nic jiného než dostat se do programu na ochranu svědků a vyřešit tak své existenční problémy.

O vraždě prý mluvili jen naoko

Kubín se Strnadem sice připouštějí, že o plánování vraždy s údajným střelcem skutečně mluvili (potvrzují to ostatně i policejní odposlechy) – tvrdí ale, že vražda nebyla jejich plánem, nýbrž šlo o úmysl právě onoho bývalého policisty. Tento muž, jenž prý loni o sobě tvrdil, že umírá na rakovinu, si podle jejich verze naplánoval vraždu jejich obchodního partnera, kterého hodlal okrást o peníze. Ty prý chtěl rozdělit svým dětem a následně plánoval, že spáchá sebevraždu. Podle Strnada už dokonce svému synovi předal třicet tisíc korun na pohřeb.

Společně s Kubínem Strnad tvrdí, že na plány střelce naoko přistoupili a předstírali, že mu pomáhají. To prý ale jenom proto, aby měli jeho počínání pod kontrolou a mohli střelbě zabránit. „My na vraždě neměli zájem, ze vzájemné obchodní spolupráce nám plynuly slušné peníze,“ argumentoval Strnad. Plánovali prý, že těsně před plánovaným mordem oběť upozorní – a po následné konfrontaci obou mužů budou mít střelce v hrsti. Naprosto zkrocený a poslušný bílý kůň by se jim totiž náramně hodil. Chystali totiž miliardový obchod na Slovensku…

Ve světě plamenů, výbuchů a kulek

Souvislosti kauzy údajné nájemné vraždy, jejíž aktéři hovoří i o pozadí dosud neobjasněných případů exploze granátu v zahradě u jednoho domu, zničení zaparkovaného auta či dokonce útoku zápalnou láhví na jedoucí automobil, se senát Oldřišky Rysové snaží odkrývat již 17. února. Ani nyní však očekávaný rozsudek nepadl; bude třeba ještě vyslechnout další svědky.

OBJEDNÁNÍ STŘELBY na svého obchodního partnera Jiří Kubín a Michal Srnad ostře odmítají. I policisté podle jejich tvrzení vědí, že vše bylo jinak. Vyšetřovatelé ale podle mínění obžalovaných nenašli dostatek důkazů v kauzách spjatých s jejich podnikáním, jež opravdu nebylo vždy křišťálově čisté, a tak se je prý snaží dostat na dlouhé roky za mříže kvůli přípravě vraždy. Detektivové ovšem předložili přesvědčivé doklady, že s údajným vykonavatelem mordu o podrobnostech vraždy skutečně mluvili. Z pohledu obžalovaných to nicméně nic nedokazuje.