Kladenský okresní soud ve čtvrtek rozhodl v případu čtyřiatřicetiletého Václava Chaloupky, který na konci března loňského roku v Kladně srazil chodce, neposkytl mu první pomoc a z místa nehody ujel. Muž následně mnohočetným zraněním podlehl. Řidič luxusního vozidla Mercedes se na policii dostavil po více než sedmnácti hodinách.

Hlavní líčení

Před soudem vystoupil jediný svědek, jímž byl soudní znalec v oboru zdravotnictví Tomáš Adámek. ,,Nejsou známy žádné nové okolnosti, které by změnily závěry předcházejících posudků,“ uvedl soudní znalec, jenž poznamenal, že těžká zranění, která muž utrpěl, nebyla slučitelná se životem. Z rozboru krve také experti poznali, že přecházel silnici v silně podnapilém stavu.

Podle zranění ale nelze poznat, jakou rychlostí se vozidlo ulicí J. Hory pohybovalo. To bylo také hlavním předmětem znaleckých posudků z oboru dopravy. Jeden tvrdil, že řidič jel zhruba šedesát kilometrů za hodinu. Podle jiného posudku se šofér ulicí prohnal rychlostí překračující devadesát kilometrů za hodinu. Po čtení dalších listinných důkazů a odborných posudků následovaly závěrečné řeči státní zástupkyně i obhájce obžalovaného.

,,Vinu na nehodě nesou její oba účastníci, ale víc povinností porušil chodec,“ mínil advokát obžalovaného, jenž žádal zproštění obžaloby pro svého klienta. ,,Plno nocí jsem nespal a mám psychické potíže. Vinen se cítím, ale nikoliv stoprocentně,“ uvedl při závěrečné řeči obžalovaný.

Verdikt soudu

Soud nakonec uznal obžalovaného vinným z trestných činů ublížení na zdraví a neposkytnutí první pomoci. Václav Chaloupka vyfasoval tříletý nepodmíněný trest, který by měl strávit ve věznici s dohledem. Dále mu byl vysloven zákaz řízení na dobu sedmi let a ochranné ambulantní léčení na psychiatrii. Za úhradu následků nehody musí navíc zaplatit přes půl milionu korun České kanceláři pojistitelů, protože neměl zaplacené povinné ručení.

Verdikt kladenského soudu ovšem není pravomocný, jelikož se obžalovaný proti rozsudku odvolal. Případem se tedy bude zabývat krajský soud.

Státní zástupkyně Vlasta Gejdošová se k rozsudku nevyjádřila. ,,Z pozice státního zástupce jsem se nevyjádřila, což znamená, že je otevřená možnost, že ke krajskému soudu podám odvolání. V případě, že bych se této možnosti vzdala, tak by soud vyšší instance nemohl případně uložený trest zvýšit,“ vysvětlila státní zástupkyně.

Soudce kladenského soudu se rozhodl uložit trest ve vyšší polovině sazby. Obžalovanému přitížila jeho bohatá kriminální minulost. Předtím byl totiž trestán za majetkové delikty, násilnou trestnou činnost a řízení motorového vozidla i přes zákaz. Za to již dříve inkasoval souhrnný nepodmíněný trest v délce dvou a tří let, z něhož byl podmínečně propuštěn. V době nehody byl ještě v podmínce.

,,To, že někdo spáchá další trestnou činnost v době podmínečného propuštění, je přitěžující okolnost. Trestný čin ublížení na zdraví je činem z nedbalosti, kdežto neposkytnutí první pomoci je trestným činem úmyslným, což zvyšuje nebezpečnost společenského jednání,“ sdělil novinářům soudce Roman Lada.