Okresní soud se ve čtvrtek začal zabývat případem tragické dopravní nehody, která se v dubnu loňského roku stala na křižovatce ulic Petra Bezruče a Cyrila Boudy přímo v centru Kladna.

O velikonočním víkendu tehdy havarovali policisté, kteří projížděli městem se zapnutými majáky. Na osudovou křižovatku zřejmě vjížděli, když na semaforech svítila červená.

Jejich služební vozidlo se následně střetlo s osobním automobilem Renault Laguna jedoucím od divadla, jehož řidička později mnohačetným zraněním podlehla.

Policista Jan F., jenž služební automobil řídil, je obžalovaný z trestného činu ublížení na zdraví. Podle státního zástupce Pavla Kroulíka porušil několik důležitých povinností. ,,Nedbal dostatečné opatrnosti a nedal přednost v jízdě,“ zaznělo například při četbě obžaloby.

Před soudem vypovídali policisté z havarovaného automobilu, svědci dopravní nehody a soudní znalci.

Policisté uvedli, že z Kladna vyjížděli do Bilichova na Slánsku, kde se spustil alarm jednoho z objektů. Majáky a zvukové zařízení spustili na pokyn velitele zásahu.

Soudní znalec z oboru dopravy Petr Šlosar vysvětloval závěry svého posudku. Podle jeho výpočtů projížděla řidička křižovatkou rychlostí v rozmezí od 22 do 28 kilometrů v hodině. Zřejmě tedy kontinuálně pokračovala v jízdě, jelikož na semaforu svítila zelená.

Policejní automobil jel podle odborníka k nehodě rychlostí od 63 do 77 kilometrů v hodině. ,,Ani jeden z řidičů nebyl schopen střetu zabránit,“ uvedl Šlosar, podle něhož šlo neštěstí předejít jen tehdy, pokud by policisté jeli rychlostí maximálně 35 kilometrů za hodinu.

Řidička osobního automobilu nebyla připoutaná, ale zřejmě by ji nezachránily ani bezpečnostní pásy. ,,Nejtěžší poranění utrpěla při prvotním nárazu. Jestli by ji zachránily pásy nemohu potvrdit ani vyloučit,“ řekl soudní znalec z oboru lékařství Václav Horák.

Policistovi, jenž řídil služební automobil, hrozí trest až do výše pěti let vězení. Pokud by se ale státní zástupce rozhodl případ překvalifikovat, mohl by být trest ještě přísnější.

,,Od začátku roku platí nový trestní zákoník, jehož úprava je pro obžalovaného méně příznivá. Případ je zatím posuzován podle starší právní úpravy. Jestli kvalifikace trestného činu zůstane stejná jako dosud, je samozřejmě otázkou dalšího dokazování,“ sdělil Deníku soudce Roman Lada.

K vyřešení případu by zřejmě napomohly záběry z městského kamerového systému. Ty ale nejsou k dispozici, jelikož křižovatka ulic, kde se neštěstí stalo, není vybavena nepřetržitým záznamem.

,,Kamery zachycují jen některé momenty z dění na křižovatce, ale dopravní nehoda na záběrech není,“ vysvětlil kladenský soudce.