Mezei se podle obžaloby dopustil trestných činů vydírání a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Jeho bratr byl odsouzen pouze za vydírání. Oba měli v letech 1998 až 2003 nutit provozovatele podniků a barů k tomu, aby jim platili za ochranu.

Podle státní zástupkyně Niny Brozové si bratři získáváním takzvaného výpalného přišli na částku vyšší než 2,7 milionu korun.

Kladenský soud už třikrát v minulosti oba obžalované osvobodil. Krajský soud ale tento verdikt pokaždé zrušil a případ vrátil zpět k novému projednávání.

,,Mohu konstatovat, že soud rozhodl v souladu s obžalobou, kterou jsme podali již před několika lety. Zohlednil vše, co jsem uváděla v opakovaných odvoláních,“ uvedla Brozová po vynesení rozsudku, s nímž byla poprvé spokojena.

,,Soud v minulosti hodnotil pouze důkazy ve prospěch obžalovaných. Opakovaně odmítal přihlížet k těm, které by rozhodly o jejich vině,“ dodala státní zástupkyně.

Předseda nového trestního senátu Petr Sedlařík řekl, že důkazy a další podklady pro odsuzující rozsudek, byly dostatečné. ,,Na případ jsme se podívali úplně od začátku s čistou hlavou. Výpovědi poškozených i další nepřímé důkazy hovořily v neprospěch obžalovaných,“ uvedl soudce.

Senát naopak přihlédl k tomu, že bratři od roku 2003, kdy je policisté zatkli, nespáchali žádný trestný čin ani přestupek. ,,Jinak by tresty byly podstatně vyšší a tím podstatně, myslím opravdu podstatně,“ prohlásil předseda senátu při odůvodnění rozsudku.

Oba obžalovaní se proti rozsudku na místě odvolali. Případem se tedy bude zabývat krajský soud.

Nespokojený Pavel Dezider Mezei, jehož soudce označil za vůdčí osobnost v celé kauze, hovořil před soudní síní s novináři. ,,Myslím si, že na našem případě mají nějací lidé eminentní zájem. Nemohu se cítit vinen, když jsem nic neprovedl,“ řekl novinářům a vzápětí dodal, že je celý proces nesmyslný.

Více se o celé kauze dočtete v rubrice související články.