Státní zástupkyně Nina Brozová informovala, že muži byli původně obžalováni z více skutků. Za některé už byli v minulosti pravomocně odsouzeni.

Soud ovšem stále řeší čtyři případy, kdy bratři údajně vybírali výpalné od majitelů tří podniků v Kladně a jednoho zařízení nacházejícího se mimo kladenský okres.

Kauza trvá podle žalobkyně dlouho kvůli tomu, že kladenský okresní soud vždy oba muže zprostil viny. Krajský soud naopak tento rozsudek pokaždé zrušil a případ se musel vždy v Kladně projednávat znovu.

,,Při posledním rozhodování se krajský soud ztotožnil s tím, aby byl případ předán jinému trestnímu senátu. Měli jsme vážné námitky proti tomu, jakým způsobem byly hodnoceny důkazy,“ poznamenala Brozová, která pro oba obžalované v minulosti opakovaně požadovala nepodmíněné tresty.

,,Jednalo se totiž o pokračující trestnou činnost a nikoliv o první prohřešek,“ upozornila státní zástupkyně.

Podle obžaloby získali bratři Olahové od majitele bývalého podniku Harlequin zhruba 1,5 milionu korun. Od zbývajících to nebylo tolik. ,,Dohromady se jedná o částku asi dva miliony korun. U ostatních podnikatelů vydírání netrvalo tak dlouho a nedávali jim tolik peněz. Tyto podniky byly také mnohem menší,“ dodala státní zástupkyně, která i v pátek při čtení závěrečné řeči požadovala, aby byli odsouzeni nepodmíněně.

Na rozsudek ovšem musejí Mezei i Wait počkat až do úterý 1. června. Deníku to potvrdil Petr Sedlařík, předseda nového trestního senátu, který se případem zabývá. ,,Vynesení rozsudku bude skutečně jedinou věcí, která se bude tento den projednávat,“ řekl soudce, který po oba dva dny hlavního líčení četl všechny protokoly a důkazy, které se u soudu probíraly v minulých šesti letech.

,,Trestní zákon v případech, kdy se změní obsazení senátu, zná dvě možnosti. Celé líčení se mohlo opakovat od začátku tehdy, pokud by státní zástupcenebo obhajoba nesouhlasili s tím, aby se četly protokoly z předchozího řízení. To se v tomto případě nestalo,“ vysvětlil soudce důvody, proč například před soudem nemuseli vypovídat podnikatelé, kteří měli být vydíráni.

Podle advokáta jednoho z bratrů soud opět nemůže jeho klienta uznat vinným. Důkazy jsou podle obhajoby nedostatečné. ,,Tvrdím to od prvního vyneseného rozsudku a na tom se nic nezměnilo,“ prohlásil advokát, podle něhož by naopak soud měl brát v úvahu sníženou společenskou nebezpečnost jeho klienta. ,,Od roku 2003 nebylo zjištěno, že by se ani jeden z nich dopustil jakéhokoliv závadového jednání,“ dodal advokát.

Oba muže policejní zásahové komando zatklo na jaře roku 2004 při akci Lignit. Při domovní prohlídce u nich pak našli luxusní auta, stovky tisíc korun a různé střelné zbraně i baseballové pálky se stopami krve. Pak strávili devět měsíců ve vazební věznici. Soudy se jejich kauzou zabývají od prosince téhož roku. Tedy už šest let.