Pětadvacet měsíců ve věznici s ostrahou odkroutí podle čtvrtečního rozhodnutí Okresního soudu v Kladně soukromě podnikající zedník Daniel Kraus. Soudce Ladislav Koudelka ho uznal vinným z trestných činů podvodu a zanedbání povinné výživy. Zároveň zamítl jeho žádost o propuštění z vazby. Rozsudek však není pravomocný, neboť obžalovaný muž se proti verdiktu odvolal.

Neplatil alimenty
Podle obžaloby se pětatřicetiletý Kraus uvedených činů dopouštěl ve druhé polovině loňského roku a letos v lednu. S výjimkou jednoho měsíce neuhradil od července soudem stanovené výživné na dva syny, kterým tak dluží už 41 tisíc korun. U soudu navíc zaznělo, že si naopak od svých dětí peníze půjčil a celou sumu jim dodnes nevrátil.

Sliby, chyby
Podvodu se podle státního zástupce dopustil mimo jiné tím, že například ženě z Kročehlav nabídl položení plovoucí podlahy a vylákal od ní zálohu, ačkoli věděl, že slíbenou práci nikdy neprovede. Podobně postupoval i u staršího manželského páru v Rozdělově, jemuž přislíbil vybudovat na zahradě zámkovou dlažbu. Několikrát od seniorů podvodně vylákal různé finanční částky na materiál a pohonné hmoty a například i mobilní telefon, když jim nalhal, že ho nutně potřebuje, neboť jeho syn prý měl vážnou dopravní nehodu. Přesto si získal důvěru důchodců natolik, že ho dokonce u sebe nechali několik dní přespat.

„Vystupoval jako solventní podnikatel a sliboval práci, přestože věděl, že kvůli své finanční situaci nemůže svým závazkům dostát,“ uvedl státní zástupce.

Bydlel zadarmo
S jeho noclehem mají neblahé zkušenosti i v hotelu na okraji Kladna, kde se ubytoval v polovině října loňského roku. Za poskytované služby se zavázal platit fakturami, což neučinil. Přebýval tu až do začátku listopadu, přestože hotel mezitím dostal od jiného ubytovacího zařízení varování, že se jedná o neplatiče.

„Měl jsem finanční problémy. Všem poškozeným jsem už z vazby poslal omluvné dopisy, kde jsem také uvedl, že jim dluh chci vrátit,“ kál se před soudem obžalovaný, který se všem vypovídajícím svědkům omluvil i osobně v jednací síni. Na své peníze však dodnes podvedení i oba synové čekají marně.

Rozsudek
Projevená litost Daniela Krause, ani jeho doznání, ale neměly na výši stanoveného trestu prakticky žádný vliv. Naopak přitěžujících okolností bylo více než dost. Za podvod a neplacení výživného už byl před časem odsouzen k podmínečnému trestu. Z toho se však nepoučil.

„Spáchal více trestných činů a navíc zneužil důvěry starších lidí. Ve svém jednání pokračoval i přes dřívější odsouzení. Poškozeným sice slíbil, že jim škodu zaplatí, ale to je velmi vágní příslib, neboť tak učinil i při předchozím rozsudku a dluhy neuhradil,“ sdělil mimo jiné v odůvodnění rozsudku soudce Ladislav Koudelka. Krausovi navíc uložil povinnost zaplatit poškozeným valnou většinu způsobené finanční újmy.

Zůstane ve vazbě
Soudce rovněž zamítl o žádost obžalovaného o propuštění z vazby. „Zůstane v ní, neboť už při vyšetřování byl těžce dostupný, skrýval se před policií a jeho jednání se opakuje,“ prohlásil Ladislav Koudelka.