„Bylo to na parkovišti u tržnice. Když jsme tam přijeli, našli jsme pouze jednoho muže ležícího na zádech u aut,“ začal popisovat záchranu lidského života strážník Michal Hromek.

Muž měl obličej od krve, doširoka otevřené oči a chrčel. Hlídka se spojila s operačním, aby vyrozuměl záchrannou službu a začala se věnovatzraněnému. „Dali jsme ho na bok, ale v tom okamžiku přestal dýchat. Vrátili jsme ho zpět. Selhávaly mu životní funkce a začínal modrat. Začali jsme proto s masáží srdce,“ vylíčil Michla Hromek, jenž stlačoval hrudník, zatímco Jiří Vrbický dýchal z úst do úst.

Strážníci u sebe neměli defibrilátor. Byl ve vozidle jiné hlídky, která již jela na místo. Asi po minutě masáže muž začal dýchat sám. „Kontrolovali jsme ho a mezitím přijeli kolegové ze státní policie. Ovšem po chvíli opět přestal dýchat. Znovu jsme ho tedy začali resuscitovat,“ pokračoval v popisu události úterní noci strážník Hromek.

V tom okamžiku přijela hlídka s defibrilátorem. „Nasadili jsme mu ho. Přístroj na nás začal mluvit. Kontroloval mužův stav a doporučil mu dát elektrický výboj. Po něm jsme opět pokračovali v masáži srdce až do další kontroly,“ řekl městský policista. Ta už nedoporučovala výboj a muž začal dokonce sám dýchat. „Vydržel to až do příjezdu sanitky,“ dodal.

Michal Hromek pracuje jako strážník už dvanáct let a s podobným případem se již setkal. Ovšem tehdy muž zemřel. „Bohužel, byť jsme ho předávali při životě, nepodařilo se ho zachránit,“ zavzpomínal na minulost. „Snad se nám to tentokrát podařilo. Je to fajn pocit,“ uzavřel Michal Hromek.

Je to historicky poprvé, co Městská policie Kladno zachránila pomocí defibrilátoru lidský život. „Investice do mobilního defibrilátoru i školení strážníků v poskytování první pomoci rozhodně nejsou zbytečné. I kdyby mělo zůstat jen u tohoto jediného případu, finance za pořízení přístroje nebyly vyhozené peníze,“ dodala mluvčí kladenské městské policie Olga Oliveriusová.