Ze svého chování se ve středu u kladenského soudu zodpovídal pětašedesátiletý muž. Po vyslechnutí svědka a přečtení znaleckého posudku z oboru sexuologie a psychiatrie, byl shledán vinným z přečinu výtržnictví. K uspokojování na veřejnosti se přiznal.

Soud mu vyměřil trest odnětí svobody na čtyři měsíce s roční podmínkou. Odsouzený se dále musí podrobit ambulantnímu sexuálnímu léčení. Obžaloba i obhajoba se po vynesení rozsudku vzdaly práva na odvolání.

Na podivné chování muže za volantem zelené Škody Fabie upozornili učitelky mateřské školy rodiče. Vozidlo bylo zaparkované u vchodu. Nebylo to poprvé a tak zaměstnankyně školky zavolaly policii.

Zasahující policista vypovídal včera u soudu. Hlášení dostal loni 26. listopadu kolem 7.30 hodin. „Vozidlo bylo zaparkované zadní částí ke školce. Co jeho řidič dělá , bylo vidět na vzdálenost jednoho metru od vozu. Když jsem přišel k němu, řekl mi, že čeká, až otevřou lékárnu. Nechtěl se k ničemupřiznat,“ řekl svědek.

Jako další důkaz posloužil znalecký posudek. Odborník u obžalovaného neshledal duševní chorobu či poruchu, ale zjistil pedofílii a exhibicionismus. Proto navrhl ambulantní sexuologickou léčbu.

Muž po přečtení posudku odmítl, že by byl pedofil. „Děti mě nepřitahují,“ ohradil se obžalovaný. V závěrečné řeči přihlédla státní zástupkyně k jeho dosavadní bezúhonnosti a navrhla trest na dolní hranici zákonné sazby. Navíc stejně jako znalec navrhla léčení.

Obhájce muže požadoval zproštění obžaloby s tím, že vozidlo není veřejný prostor a navíc se prý neprokázalo, že by ho při ukájení viděly děti.

Posledního slova využil také obžalovaný. „Všeho lituji a chci se omluvit všem, kterým jsem způsobil nepříjemnosti,“ prohlásil na závěr.

Soudce Ivo Poštolka ve shodě s obžalobou přihlédl k dosavadní bezúhonnosti souzeného a k nařízení ochranné léčby. „Odborná pomoc by měla do budoucna zabránit opakování trestné činnosti. Je v tomto případě důležitější než trest. Ten má spíše motivační úlohu,“ okomentoval rozsudek. Léčba bude trvat maximálně dva roky, ovšem poté ji soud může prodloužit.

„Nejedná se o osobu, která by byla nebezpečná například, že by se dopustila sexuální agrese. S odbornou pomocí se naučí překonávat puzení k tomuto jednání,“ uzavřel Poštolka.