Zájemce o práci vČesku měl takto prostřednictvím ukrajinské zprostředkovatelské agentury lákat nejméně od předloňského srpna. Tečkou za jeho působením se letos 16. února stalo ranní zatýkání, kdy pracovníci ÚOOZ ve spolupráci sÚtvarem rychlého nasazení zadrželi vPraze a na Kladensku čtveřici mužů ukrajinské národnosti ve věku od 27 do 50 let. Cizinci, kteří u nás všichni pobývali legálně, nyní vyslechli obvinění zobchodování slidmi.

Jak vpondělí konstatoval Pavel Hanták zÚOOZ, muži pracující podle instrukcí hlavního podezřelého své krajany hned po příjezdu přitlačili ke zdi. „Byly jim odebrány cestovní doklady stím, že jim cestou do republiky, zajištěním pracovní příležitosti a potřebných povolení vznikl dluh 1000 dolarů - a doklady jim budou vráceny až poté, co si dluh odpracují,“ konstatoval Hanták.

Takto vykořisťováno bylo podle zjištění vyšetřovatelů nejméně několik desítek lidí různého věku, muži i ženy. Vpřípadě, že lidé přijíždějící za výdělkem nechtěli na tyto podmínky přistoupit a hodlali se vrátit na Ukrajinu, byli údajně nuceni „dluh“ před odjezdem zaplatit nebo sepsat dlužní úpis a zajistit si ručitele, který by požadovanou částku uhradil.

Kumpáni hlavního organizátora podle policie měli vrukou i rozdělování dělníků na jednotlivé práce a vyplácení mezd.„Čtveřice obviněných je stíhána vazebně. V případě prokázání viny jim podle jednotlivého podílu na trestné činnosti hrozí až patnáctiletý trest odnětí svobody,“ konstatoval v pondělí Hanták. Případ ale ještě není uzavřen; na objasňování souvislostí detektivové ÚOOZ dále pracují. Kriminalisté objevili zbraň i ranec peněz. O tom, že zátah spojený se zatýkáním byl zacílen na ty správné osoby, ubezpečily kriminalisty výsledky domovních prohlídek v bydlištích podezřelých a v dalších jimi využívaných prostorách. Našly se mimo jiné seznamy osob pracujících pro obviněné, smlouvy o provedení práce, cestovní pasy a prohlášení o dluzích. Policisté zajistili také výpočetní a komunikační techniku. Mezi věcmi, které si kriminalisté odvezli, nechyběly ani peníze v různých měnách odpovídající částce zhruba dvou milionů korun. V seznamu zadržených předmětů figuruje i jedna plynová pistole.