„Zde strážníci zahlédli dva chlapce, ovšem jednomu se podařilo utéct," uvedla mluvčí strážníků Markéta Fröhlichová. Druhého hocha městští policisté zadrželi. Měl u sebe nářadí a batoh, ve kterém hlídka našla šrouby a matice k upevnění kolejnic k pražcům.

„Čtrnáctiletý chlapec strážníkům nejprve tvrdil, že vše našel, ale posléze se doznal, že společně s kamarádem šrouby vymontovali," dodal mluvčí. Hlídka na místo přivolala republikové policisty a vyčkala do příjezdu matky chlapce.

 Tento případ je pouze jeden 
z mnoha. Za loňský rok Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zaznamenala  v České republice celkem 1660 krádeží. Jen ve Středočeském kraji  evidovala škodu přesahující pět milionů korun.

„Odcizené kovy nebo celá zařízení a jejich finanční hodnota jsou však jen zlomkem skutečných škod, které nám tím vandalové způsobují," řekl Kladenskému deníku mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Nikdo už totiž nezapočítá například zpoždění vlaků nebo práci navíc dispečerů a výpravčích. „Krádeží a neodbornou demontáží je poškozeno často i jiné zařízení," doplnil Ptačinský.

Zloději si především neuvědomují, že pro pár stovek ohrožují lidské životy. „Možné následky si raději ani nepředstavujeme. SŽDC by proto uvítala, kdyby se tyto krádeže posuzovaly přísněji, stejně jako  změnu zákona týkající se provozu sběrných dvorů," uzavřel mluvčí.