„Zbraň, z níž měl starší z dvojice mužů střílet, zaslali kriminalisté na odbornou balistickou expertízu, jejíž výsledek zatím nemají k dispozici. Nicméně vědí, že muž, který měl ze zbraně střílet, nebyl držitelem zbrojního průkazu na žádnou ze skupin a rovněž ani žádnou zbraň nevlastnil. Tu si zapůjčil od svého známého, který je držitelem zbraně i zbrojního průkazu. Tuto záležitost již řeší Odbor pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Středočeského kraje,“ potvrdila Kladenskému deníku policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

K tragédii došlo 31. března letošního roku v budově neprobylického Euroinstitutu, který Leoš Středa provozoval a kde i vyučoval. Z vesnice pocházeli i jeho příbuzní a Středa zde posléze zhodnotil rodinný majetek.

Zdroj blízký rodině vzápětí po tragédi potvrdil, že ve školním bytě v Neprobylicích našly lékaře na zemi ležet bez známek života jeho filipínské manželky, vedle ležel mrtvý i další jeho známý, režisér Boris Procházka. Obě ženy proto okamžitě vyběhly z budovy ven pro pomoc. "Je mi to strašně líto, co se stalo, Leoše jsem znal roky a tohle se opravdu nemělo stát. Je ho velká škoda," sdělil muž z okruhu přátel.

Zpráva zasáhla i další lidi z lékařova okolí. "Jsme naprosto zdrceni, nikdo nechápe, co se tam stalo. Leoš byl výborný nekonfliktní člověk, byl to filantrop. Je to velké neštěstí," řekla další Středova známá a pracovnice školy.

Kdo byl lékař, vědec a podnikatel a filantrop Leoš Středa?

close Doktor Leoš Středa. info Zdroj: archiv zoom_in Doktor Leoš Středa. Studium medicíny dokončil v roce 1987 na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy (tehdy fakulta všeobecného lékařství UK). Po pádu socialismu založil Institut lékařské regenerace a kosmetiky. Během několika let vytvořil síť jeho poboček po celém světě (pobočka Dr.Streda-Instituto Medico de Regeneration y Cosmeticos na Kanárských ostrovech ve Španělsku, firma Streda Regeneration and Medical Industries v Kanadě, zastoupení Institutu lékařské regenerace a kosmetiky v Česku, Německu, Slovensku a Rusku, firma Dr.Středa – Middle East pro aktivity v Sýrii, klinika ve Spojených arabských emirátech, pobočka Streda-life a.o. v Dněpropetrovsku na Ukrajině, farmaceutické zastoupení v Libanonu, klinika MUDr.Streda Limited v africké Keni, klinika Dr.Streda as Co.Ltd. na Phuketu v Thajsku, obchodní zastoupení v Lincolnu na Novém Zélandu, výzkumné laboratoře Dr.Streda's Institute of Healthy Nutrition na Filipínách). Podnikání postupně ukončil do roku 2000.
Působil jako vědecký pracovník na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a přednášel na Pedagogické fakultě téže univerzity a lékařům v rámci celoživotního vzdělávání České lékařské komory.

V České republice pracoval pro nadaci Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97. V roce 2012 a 2013 pořádal zastupitelský úřad v Manile ve spolupráci s Řádem rytířů Rizala kurzy českého jazyka a kultury pro filipínské studenty, které Leoš Středa vedl. Členem řádu byl Středa od roku 2008. (Zdroj: Wikipedie)