Že zvíře v kleci chybí, ale krotitelé ani po dvou dnech po opuštění největšího středočeského města nezaznamenali. Tvor příbuzný krokodýla se zatím zabydlel v kladenském lesíku Bažantnice. Vyděsil muže na procházce. O jeho zneškodnění se postarali kladenští strážníci a policisté. Co všechno se mohlo stát, nechce raději nikdo ani domyslet.

Jak řekla Kladenskému deníku policejní mluvčí Jana Šteinerová. Zvíře objevil v úterý odpoledne náhodný chodec v Arménské ulici v Kladně u lesíku Bažantnice v místech konečné autobusů. Aligátor ležel u cesty a na muže vykoukl ze křoví. Překvapený člověk nález oznámil na telefonní linku 156 se slovy: "Já tu našel krokodýla a nevím, jestli je živej nebo mrtvej, já to nezkoušel, ale nedělam si srandu!"

Strážníci následováni republikovými policisty dorazili na místo, obehnali ho páskou a mezi tím vyčkávali na příjezd zaměstnanců cirkusu, který právě účinkuje v Praze.

Krotitel je ale v zahraničí. Do Kladna tedy na zavolání dorazili artisté. Těm se nakonec aligátora v hodnotě šesti tisíc euro podařilo asi za hodinu odchytit," sdělila mluvčí strážníků Markéta Fröhlichová.

Při odchytu nebyl nikdo zraněn. V současné době je případ řešen jako přestupek veterinárního zákona," doplnila mluvčí policie. Pochopitelně není vyloučeno, že záležitost nebude dodatečně překvalifikována například jako obecné ohrožení.

Jak sdělila Kladenskému deníku spolumajitelka cirkusu Marie Navrátilová, krotitel není k zastižení, protože je v Německu. Vše se stalo nejspíše jeho nepozorností, když při odjezdu špatně zajistil zámek u bazénů s aligátory. Nicméně přivolaní artisté si se zvířetem v Kladně poradili, když na něj hodili oblečení. 

„Podle mě se nemohlo nic stát. Naše zvířata nejsou útočná. Jsou chovaná v zajetí a nemají takové pudy jako v přírodě. Lidé se s nimi běžně fotí a sedají si na ně. S krotitelem ale záležitost projednáme. Podle toho, jaká bude pokuta od policie a co ukáže kontrola cirkusu, strhnu mu to případně z gáže," řekla Navrátilová. Přestože nemá v případě aligátora útěkáře strach o bezpečí veřejnosti, ruku do ohně by za žádné zvíře prý nedala.

Marie Navrátilová dále přiznala, že při neustálém pohybu lidí v cirkuse a kočování po světě čas od času prostě zvířata využijí nepozornosti chovatelů a užívají si svobodu.

„Jednou nám v Holandsku utekli lvi. Byl to velký humbuk. Točila to i tamní televize. Naše lvice se totiž posadila před výlohu obchodního centra. Chtěla si ale jen prohlížet lidi," zavzpomínala Navrátilová a dodala. „Minule, když jsme vystupovali ve Francii, vrhli se psi z jednoho cirkusu na holčičku a pokousali jí i policajta. A žádný postih z toho nakonec nebyl. Myslím, že by to v případě aligátora mohlo skončit pokutou," domnívá se žena.

„Když nejde o život, je to dobré. Ale média se o nás zajímají vždy jen tehdy, je-li poprask. „Jednou jsem zavolala do televize, když jsme měli štaci v Českých Budějovicích. Nabídla jsem jim, aby si přišli vyfotit narozená lvíčátka, že jsou krásná. A ten redaktor mi řekl: „Paní, to by vás ten lev musel nejdříve sežrat. Pak bychom si ještě rozmysleli, jestli to za to stojí, abychom přijeli!" uzavřela spolumajitelka cirkusu.