Zákazník, který si za oběť stalkingu vybral nicnetušící pracovnici sázkovky, bude nyní souzen za přečin nebezpečné pronásledování a nebezpečné vyhrožování. "Agresor svým jednáním osobně, nebo prostřednictvím mobilních aplikací, kontaktoval neustále osmatřicetiletou ženu a jejího o třináct let staršího manžela. Vyznání lásky ženě, střídalo vyhrožování a nadávky, kterým se nevyhnul ani její partner. Tomu zasílal obviněný sms zprávy a neustále mu volal na jeho mobilní telefon a vyhrožoval usmrcením," popsala případ kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Protiprávního jednání se navíc výtečník dopustil i přes skutečnost, že byl už v minulosti odsouzen za přečin nebezpečné vyhrožování, kdy mu soud tehdy nařídil, aby se zdržel kontaktu s poškozenou osmatřicetiletou ženou a jejím o třináct let starším manželem. Jelikož toto nařízení soudu nebral na vědomí, putoval nyní do vazby.

"S manželkou jsme si konečně oddechli. Prožili jsme první klidný víkend po dlouhé době, díky tomu, že si telefonistu policie odvezla. Vzhledem k tomu, že žena používá služební telefon, nezbylo jí, než, aby i neznámé telefony přijímala. Je to její povinnost v práci. Takže jsem rád, že jsme se tohoto člověka, který je navíc závislý na alkoholu, zbavili," řekl Kladenskému deníku manžel pronásledované ženy.

Pokud jste se i vy stali obětí stalkingu a je ve vašem okolí někdo, kdo vám nedá ve dne v noci pokoj, nebojte se jít na policii. Zákon na tyto případy pamatuje.

Nenechte si líbit stalking
Co říká o stalkingu, nebo-li nebezpečném pronásledování, trestní zákoník:
V trestním zákoníku (Zákon č. 40/2009 sb.) najdete nebezpečné chování pod § 354
(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu, a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) vůči dítěti nebo těhotné ženě,
b) se zbraní, nebo
c) nejméně se dvěma osobami.

Mimoprávní výklad definuje stalking, tak, že stalker systematicky obtěžuje svou oběť nevyžádanou a nechtěnou pozorností:
opakovanými a dlouhodobými pokusy kontaktovat oběť pomocí dopisů, emailů, telefonátů nebo i zasíláním zásilek s dárky
první zprávy mohou budoucí oběť i těšit, ovšem při nedostatečném zájmu o odesílatele zpráv se lichotky mohou změnit ve výhrůžky
pachatel se snaží získat moc nad svou obětí i pomocí výhrůžek, ať už přímých či nepřímých
pachatel také často poškozuje majetek oběti (poškrábáním auta, propíchnutím pneumatiky, vulgárními nápisy barvou na vstupních dveřích)
vyhrožováním sebevraždou
Cítíte-li se obětí stalkingu,  neváhejte a obraťte se se svým oznámením na Policii ČR.

Jak se lze stalkerovi bránit?
dejte mu jednoznačně na srozuměnou, že o něj nestojíte
přerušte s ním veškeré osobní kontakty, neodpovídejte mu na jeho zprávy (ať jsou jakékoliv)
změňte si telefonní číslo a to nové svěřte jen lidem, kterým můžete důvěřovat
nezveřejňujte své osobní údaje (adresu, jiné kontakty)
snažte se vyhýbat místům vašeho možného setkání s ním
informujte o pronásledování blízkého člověka
noste u sebe mobilní telefon, kam si uložte rychlou volbu na tísňovou linku Policie ČR 158
večer se nechte domů doprovázet
pokud jste přímo ohrožená, požádejte o pomoc někoho z okolí, ale konkrétně a adresně,  např. " pomozte mi prosím vy pane v tom zeleném svetru", oslovení "pomozte mi prosím někdo" totiž nefunguje, když se obrátíte na dav, nikdo se za vás nebude cítit odpovědný
po každém rozchodu s partnerem vyměňte zámky u dveří vašeho bytu
Důležité je, aby si oběť pečlivě ukládala všechny sms zprávy a emaily, kterými dokáže chování pachatele zadokumentovat a evidovat.