Prohřešek, kterého se řidič dopustil – a v uplynulém týdnu to neuniklo policistům ze speciálního oddělení dohledu (což je teprve rok fungující nová složka dopravní policie s nadregionální působností) – se nazývá pozmění registrační značky. Ta přední vypadala na první pohled… inu: neoriginálně. „Byla zjevně poškozena a upravena,“ konstatovala Rubášová.

Policisté zjistili, že majitel auta vyřešil ztrátu registrační značky svépomocí. Když našel jinou značku – cizí – vyrobil si z ní novou. Přelepil ji čísly, která tam potřeboval mít on.

Čeští policisté spočítali, že počet kybernetických útoků letos stoupl ve srovnání s minulým rokem o sedmdesát procent.
Hackeři se letos v Česku činili. Ukradená hesla prodávají za miliardy

Pochopení pro takto kreativní přístup však policisté neměli. Autorské dílo vyhotovené v jediném originálu na místě odebrali s tím, že společně se spisem bude zasláno příslušnému správnímu orgánu. Upravovat značku totiž zákon o silničním provozu nedovoluje. Stejně jako zakrývat, umístit ji tak, že je čitelnost ztížena, nebo udělat něco jiného, aby byla nečitelná.

O neúmyslnou „propagaci“ tohoto přestupku se kdysi postaral tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV), když v červenci 2010 média zaznamenala, jak z vlastní svatby na zámku Mcely odjíždí soukromým maserati, jež místo přední registrační značky mělo číslo auta na malé samolepce na karoserii.

Ministr dopravy Vít Bárta
Ministr dopravy Bárta přišel o řidičák

Ministr chybu uznal; s vysvětlením, že původní značka se ulomila při jízdě na polní cestě. Následně mu trest ve správním řízení vyměřil Městský úřad v Nymburce. Maximální sazba byla tenkrát stejná jako dnes – nicméně ministr vyvázl s mírnější sankcí: pokuta pět tisíc plus řidičák „do čistírny“ na šest měsíců.