„Policisté občanům doporučují, aby si svá okna a balkonové dveře při odchodu z bydliště vždy uzavřeli, i kdyby své domovy opouštěli pouze na malou chvilku, neboť nikdy nevíte zda by nebyl v daný okamžik vaší nepřítomnosti využit zlodějem k nezvané návštěvě ve vašem bydlišti ke krádeži," zdůrazňuje kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Při větrání v nočních hodinách, a to především v nižších patrech bytů, či přízemních rodinných domků, by si podle policie majitelé měli svá obydlí zajistit bezpečnostním systémem, neboť se každoročně vyskytne několik případů, kdy pachatel využije teplých nocí ke krádeži, neboť je většina oken a balkonových dveří otevřena.

„Zloděj poté nemusí překonat žádné větší překážky a vnikne do obydlí, odcizí váš majetek často i v době, kdy spíte a vůbec ani netušíte, že se po vašem domě nebo bytě pohybuje nezvaná návštěva, která se v daném chvíli dopouští trestné činnosti," upozorňuje mluvčí.

Neomalení nezvané hosté

Kladenští policisté zaznamenali minulý týden tři případy. Zloději kradli v bytě a rodinných domech právě v noční době, když byli majitelé doma. Pachatel vnikl nepozorován do jejich obydlí, kde zcizil peněženky s finanční hotovostí a další majetek.

Jeden z případů se stal v době z pátku 17. července na sobotu 18. července v Kladně v Jižní ulici. Poškozeným je dvacetiletý mladík, který v přízemním bytě ponechal nezajištěné otevřené balkonové dveře.

Po probuzení zjistil, že se mu z nočního stolku ztratila kožená peněženka a dále mu byly odcizeny značkové boty. Vzniklá škoda je více než dva tisíce korun," řekla mluvčí policie Jana Šteinerová.

Ve druhém případě pachatel překonal třímetrový plot u rodinného domu v Kladně v Čechově ulici, a to z nedělní noci 19. července do pondělního rána 20. července.

Poté, co se dostal pachatel na pozemek, vnikl pootevřeným oknem od záchoda do domu, kde odcizil starožitný obraz za deset tisíc korun a koženou peněženku s finanční hotovostí.

Ve středu 22. července ráno přelezl plot zloděj rovněž v Čechově ulici a sklepním oknem se vloupal do domu. „Z místa odcizil čtyřicet kusů sušenek v hodnotě 700 korun a svazek deseti klíčů.

Způsobená škoda byla vyčíslena na 1 700 korun. Policisté všechny tři případy prošetřují jako podezření z trestného činu krádeže a po pachatelích intenzivně pátrají.