Přestože se podobnými případy zabývá policie, dopadnout pachatele není vůbec snadné. Kvůli tomu, že rádi kradou nikým nepozorováni na odlehlých místech, je to o poznání složitější.

V uplynulých dnech si za cíl zlodějny vybrali nenechavci elektrický převaděč signálu zlonického bezpečnostního kamerového systému umístěného na vodojemu u bakovského kopce. Odcizením paraboly, která signál odráží, způsobili Zlonickým nejen škodu, ale systém navíc vyřadili z provozu.

„Je to velice nepříjemné a musíme narychlo učinit rozpočtové opatření, abychom mohli dokoupit chybějící zařízení, které bez daně stojí nejméně pětasedmdesát tisíc korun. Existuje pouze několik důvodů, proč by se převaděče někdo chtěl zmocnit. Buď ho potřeboval za pár korun prodat ve sběrně a nebo mu šlo o to, aby kamery přestaly fungovat,“ řekl starosta Zlonic Rudolf Čížek.

Přitom právě díky kamerovému systému, strážníkům a kriminalistům sídlícím přímo v městysu, se v poslední době začalo dařit kriminalitu v tomto severním cípu okresu úspěšně potírat.

„Do kamerového systému jsme investovali půldruhého milionu korun z dotace ministerstva vnitra, přičemž z naší pokladny jsme dali sto padesát tisíc korun. Systém uvedeme urychleně do provozu ještě v těchto dnech, abychom předešli trestné činnosti,“ upozornil starosta Zlonic Rudolf Čížek.

Případem se zabývá i policie, jak potvrdila její kladenská mluvčí Jana Šteinerová. Ve stejné době se zloději obohacovali i o pár vesnic dál, a to směrem na Hobšovice, kde se jim naopak zalíbil vysílač vedle trafostanice.

„Zařízení bylo pod elektrickým proudem, takže je jen velké štěstí, že se zlodějům nic nestalo. Kromě toho navštívili i moje sady a už potřetí mi odcizili drátěnku z plotu. Škoda je patnáct tisíc korun,“ řekl ovocnář z Vítova Karel Dryák.

Podle svých slov už policii ani drobné škody nehlásí, protože na to zkrátka nemá čas. „Nemá to smysl, když nebyl nikdo chycen za ruku. Lidé mi sice řekli, že tu viděli potloukat se nějakou romskou partu, ale ta pak zmizela. Těžko mohu dokázat, že to má na svědomí právě tahle skupina,“ uzavřel okradený ovocnář.