Například v Mistřicích na Slovácku v horní části obce se v bočních uličkách rychle vytvořily na cestách malé potoky s deštovou vodou. Na zahradách se lidem tvořily kaluže vody a odtokové roury nestíhaly.

Na Bohuslavice u Zlína, které jsou v údolí se valila v sobotu kolem čtvrté hodiny odpoledne voda z okolních kopců. „Ucpaly se kanály a na jednom místě se vytvořila docela velká laguna. Mohlo to být horší, velká voda natekla v podstatě jen do jednoho baráku,“ konstatovala starostka Bohuslavic Jana Puškáčová. „Místní hasiči spolu s brigádníky už všechno uklidili, v 18.30 už bylo po všem,“ dodala krátce před 19. hodinou.

Prudký déšť zasáhl také Rataje na Kroměřížsku či Zdounky, voda podle prvotních informací potrápila také část Otrokovic.

Do terénu museli vyrazit také hasiči v Jihomoravském kraji. „Hodinu od prvního výjezdu, v souvislosti s bouřkami, evidujeme na třicet událostí v kraji a další stále přibývají. Většinou jde o popadané stromy. Ve Vyškově poškodil vítr střechu,“ informoval krátce po půl sedmé hodině večer mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Nejvytíženější jsou jednotky na Vyškovsku a Hodonínsku. Popadané stromy tak například uzavřely silnici mezi Bučovicemi a Ždánicemi.

V Libereckém kraji hasiči museli odčerpávat vodu ze zaplavených prostor. „Vyjíždíme k událostem v souvislosti přívalovým deštěm převážně na Liberecku a Jablonecku. Odčerpáváme vodu ze sklepů rodinných i bytových domů. Z neprůjezdných komunikací odklízíme spadlé stromy,“ uvedli tamní hasiči na Twitteru.

Již krátce před 16. hodinou spadly v Liberci na projíždějící auto větve. Prudce stoupají především malé vodní toky. Například Lužická Nisa vystoupala v Proseči nad Nisou během pouhých třiceti minut o více než metr. Zatímco v půl páté v ní bylo 25 centimetrů vody, před 17. hodinou to bylo 118 centimetrů . Podobná situace je i na Řasnici ve Frýdlantu, kde podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu bylo v 17 hodin 87 centimetrů. Na obou tocích tak byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. 

Obzvláště tvrdě udeřily deště na Kutnohorsku, u Uhlířských Janovic totiž padaly i kroupy. Zaplaveny byly i zahrady, na některých místech mohli lidé pozorovat kroupy o velikosti dvou a více centimetrů. Informaci o tvrdém dopadu bouřek na Uhlířskojanovicko přinesli výzkumníci z Czech Thunderstorm Research Association.

Hasiči v Pardubickém kraji zasahují v souvislosti se silnou bouřkou už u zhruba u padesáti událostí. "V nejvíce postižených oblastech čerpáme vodu ze zatopených sklepů, garáží a domů. Většina jednotek, ať už profesionálních nebo dobrovolných, také pomocí motorových pil odstraňuje popadané stromy a polámané větve. Rozhodně ještě nekončíme, stále zasahujeme a zasahovat budeme," uvedli v sobotu navečer hasiči na svém webu.

K desítkám zásahů museli v sobotu navečer hasiči vyjíždět na Vysočině. Bouřky a silný déšť komplikovaly život nejen řidičům. Řeka Svratka se vylila ze břehů a zaplavila několik domů.

Prudký déšť zaměstnal hasiče v sobotu odpoledne téměř na celém území Zlínského kraje. Od 16.30 hodin přijalo krajské operační středisko hasičů přes šedesát oznámení, souvisejících s vydatným deštěm a bouřkami, které se přehnaly Zlínskem, Uherskohradišťskem i Kroměřížskem.

Výstraha trvá i nadále

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, která platí po celý víkend. Velmi silné bouřky hrozí od rána Jihočeskému, Plzeňskému a Karlovarskému kraji, později v průběhu dne pak platí vysoký stupeň nebezpečí pro celé území ČR.

„Zítra čekáme převážně oblačnou oblohu, zpočátku zejména v jihozápadní polovině, postupně na většině území s přeháňkami nebo bouřkami, které mohou být i velmi silné. Později večer bude na severovýchodě srážek i oblačnosti ubývat. Nejnižší teploty budou 18 a 14 stupňů, nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů. V bouřkách se ojediněle vyskytnou přívalové srážky s úhrny kolem 60 mm a kroupy,“ předpovídají meteorologové.