Při meziročním srovnání nejvíce zdražily byty v Ústí nad Labem, a to o 27 procent. V Olomouci a Českých Budějovicích byl meziroční růst cen 24 procent. Naopak nejméně zdražily byty v Praze a Brně, konkrétně o 13 a 15 procent. "V meziročních statistikách se zatím zásadní změna trhu nepromítla, ve druhém čtvrtletí zdražily byty oproti stejnému období loni v průměru o 20 procent. Srovnáme-li však obě letošní čtvrtletí, tak už ceny bytů mezikvartálně stagnují nebo dokonce klesají," uvedl k aktuálnímu vývoji cen bytů jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.

V Česku dosud s rodiči žijí sta tisíce dospělých lidí, nejčastěji se jedná o společnou domácnost matek a synů.
Mamahotel by rádi vyměnili za soukromí. Kvůli drahotě ale Češi bydlí u rodičů

Za druhé čtvrtletí roku vychází podle statistik FérMakléři.cz v Praze metr čtvereční plochy na 128 009 korun, což je proti prvnímu čtvrtletí nárůst o procento. Naopak v Brně cena o procento klesla a metr čtvereční stojí 102 457 korun. V Hradci Králové se cena snížila o dvě procenta na 81.462 korun za metr čtvereční. "Je přitom možné, že data za třetí čtvrtletí ukáží mezikvartální pokles cen v řádu procent. Nemyslím si však, že by se domácnosti měly bát trvalého znehodnocení jejich nemovitostí. Iniciativu na trhu převezmou na chvilku pravděpodobně developeři, jejichž pobídkové akce už začínáme sledovat," uvedl k předpokládanému vývoji trhu Kunz.

Ceny nemovitostí začínají stagnovat i podle dat z portálu Realitymix.cz. V Praze v červenci klesla průměrná meziměsíční cena za metr čtvereční o 0,9 procenta, v Brně o dvě procenta a v Liberci a Plzni o více než čtyři procenta, tvrdí portál.

Přibývá nemovitostí k prodeji

Společnost GarantovanyNajem.cz dodává, že také přibývá nemovitostí k prodeji. Nabídka v Brně se za uplynulých osm měsíců zvýšila o 86 procent a v Praze o 16 procent. "Rychlost, s jakou přibývají byty na prodej, je nevídaná. Zdaleka však nedosahuje vrcholu z roku 2014, kdy bylo v Praze k dispozici 13 tisíc bytů na prodej. Očekáváme proto, že během následujících měsíců bude nemovitostí na prodej ještě přibývat," odhaduje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz.

Češi dávají přednost životu ve vlastním domě či bytě. Například v Praze je ale výhodnější pronájem
Bydlení ve vlastním? Češi ho preferují, v Praze i Brně se ale vyplatí nájemné

Prodej nemovitosti zabere podle webu delší dobu, a to od tří do šesti měsíců. "Majitelé, kteří chtějí nemovitost prodat rychle, jsou často nuceni jít s cenou skokově dolů. Klidně o pět set tisíc až milion korun. Ochota zlevňovat je nyní opravdu velká," konstatoval Mejzlík.