Natalya Pitsur: Pražskou ulici jsem si zamilovala, je ideální k podnikání
Lidé, kteří do Čech přicházejí pracovat ze zahraničí a zejména pak ze zemí bývalého východního bloku, jsou okolím vnímáni různě. Co se týká přistěhovalců z Ukrajiny, mají i po letech života strávených v Česku svůj nezaměnitelný přízvuk, tudíž hned z první věty poznáte, že se zde nenarodili. Ti, kteří se však na Kladensku usadili, založili tu své rodiny a dokonce začali sami podnikat. Stali se našimi sousedy, často přáteli a jejich pracovitost je pověstná. Úspěšní ukrajinští podnikatelé si díky své píli dokázali získat respekt a vážnost okolí. I přes prvotní předsudky Čechů, se postupně asimilovali a z některých se stali i místní patrioti.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Příkladem za všechny jsou manželé Natalya a Mykola Pitsurovi. Ve Slaném žijí dvacet let. Poznali se přitom až tady, když přišli oba do Čech za prací jako dělníci do slánské firmy Linet. Ta je dnes světoznámým výrobcem zdravotnických lůžek. Přátelství a spolupráce se zakladatelem továrny Zbyňkem Frolíkem trvá dodnes. Jak prozradila Natalya, není přitom v Čechách tak docela cizinkou. Pochází ze Zakarpatské Ukrajiny, která byla kdysi součástí Československa a kromě toho má ze strany dědečka i další české kořeny, které sahají až do Ústí nad Labem.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Natalya a Mykola se postupem let vypracovali z dělníků na vyšší pozice a rozhodli se ve Slaném zakotvit. Za dvacet let života ve městě vybudovali své vlastní firmy a vychovali dvě děti. Oborů podnikání mají oba hned několik. Mykola provozuje pracovní agenturu a stavebnictví, Natalya úklidovou firmu Megaempire a letos na podzim otevřeli v době covidu na slánském předměstí stejnojmenný kadeřnický salon. Dokonce v prostoru, kde už holičství kdysi bývalo. Pochopitelně kvůli omezením museli po třech týdnech zavřít.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
„Hledali jsme odpovídající objekt, kde bychom s firmou zakotvili. Když jsem poprvé uviděla Pražskou ulici, hned jsem se do ní zamilovala. Cítila jsem, že je to ideální místo k podnikání a proto jsme si vybrali náš současný dům. Z dnešního pohledu je místo trochu opomíjené a dominuje mu panelové sídliště. Ale kdysi ještě před asanací čtvrti, zde býval jeden živnostník vedle druhého. Obchůdky lemovaly ulici z obou stran, jak dokládají historické fotografie. V prostoru, kde jsou dnes sběrné suroviny, býval kdysi dokonce i kostel, o kterém lidé nemají tušení,“ udivuje Natalya místní znalostí.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Před domem u silnice, který si vyhlédli a zakoupili, vede jen uzoučký chodník a denně tudy projedou stovky aut. Objekt je přesto zajímavý, v zadní části s prostorným vnitřním dvorem a balkonem. Dům byl však velmi zchátralý a bylo potřeba ho podrobit celkové rekonstrukci. Zůstaly pouze cihly a kámen. „Pustili jsme se do díla a dali tím lidem práci. Během rekonstrukce objektu jsme dokonce narazili ve zdi na dveře a nám utajenou další místnost. Byla plná odpadu, kde jsme nalezli staré obuvnické náčiní a zbytky bot. Podle všeho zde kdysi bývala obuvnická dílna pana Švába,“ dodává manžel Mykola Pitsur. Protože se z obou stali slánští patrioti, obrázky původního stavu domu i jeho proměny budou co nevidět viset na zdech.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Jejich dům v Pražské ulici se díky šetrné a náročné opravě honosí původními obloukovými klenbami a voní novotou. Jsou zde jak kancelářské prostory firmy pana Mykoly, tak kadeřnictví s holičstvím paní Natalye. „To byla také velká náhoda. Potkala jsem se s paní Romanou Zámostnou, která zde v domě mívala kadeřnictví a kosmetiku. Měla širokou klientelu a lidé ze sídliště provozovnu dost postrádali. Sice nejsem vyučená v oboru, jsem vystudovaná ekonomka, ale řekla jsem si, že je to skvělý nápad. Abych dokázala do řemesla proniknout a věděla, co obnáší, absolvovala jsem potřebné kurzy a pustila se do toho," říká Natalya. Provozovnu posléze vybavili nábytkem a zaměstnali dvě kadeřnice.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
„Naše Hair studio a barber jsme stejně jako ostatní otevřeli znovu teprve před pár dny v prosinci a lidé už chodí. Zájem je velký. Každý potřebuje ostříhat a upravit účes, takže si na nedostatek práce nestěžujeme. Všechna kadeřnictví a holičství jsou nyní v obležení a vlasy lidem budou růst pořád,“ uzavírá Natalya Pitsur.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in