Zahraniční výbor „označuje v souladu s rezolucí Parlamentního shromáždění Rady Evropy současný ruský režim za teroristický,“ zní čtvrtý bod usnesení. Poslanci odsoudili ruskou agresi na Ukrajině a zejména útoky na civilní obyvatelstvo, civilní objekty a klíčovou infrastrukturu.

Konstatovali, že hlavním cílem poslední vlny útoků byla i vládní a energetická infrastruktura na velké části Ukrajiny a oběťmi byly desítky civilistů. Útoky podle zákonodárců způsobují omezení či zastavení dodávek energií, vody či tepla v několika regionech a ohrožují civilní obyvatelstvo.

Útoky, falešná obvinění a výhrůžky jadernými zbraněmi

„Ostřelování a rozmístění vojenských jednotek v areálu Záporožské jaderné elektrárny jsou hrozbou pro civilní obyvatelstvo nejen na území Ukrajiny. Přímé či nepřímé výhrůžky použitím jaderných zbraní, stejně tak jako falešná a nepodložená obvinění Ukrajiny z plánování použití zbraní hromadného ničení, jsou nebezpečnou eskalací napětí a hrozbou pro celoevropskou bezpečnost,“ shodli se poslanci.

V usnesení dále výbor konstatuje, že Rusko odpírá ukrajinskému lidu právo na vlastní identitu a samostatnou existenci. Akce ruských jednotek a dalších ozbrojených skupin vytvořených s podporou ruských orgánů naplňují podle poslanců znaky válečných zločinů a zločinů proti lidskosti a odpovědné osoby za ně musí být potrestány.

Lidé na ulici v Kyjevě během útoku dronů na ukrajinskou metropoli, 17. října 2022
Ruské útoky na ukrajinská města pokračují. Část Kyjeva se ocitla bez proudu

Výbor dále podporuje úsilí ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) o ustavení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinu agrese a také vyšetřování vedené Mezinárodním trestním soudem, které by vedlo ke stíhání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Poslanci dále vyzvali mezinárodní společenství v neutuchající podpoře Ukrajiny a vyjádřili podporu a poděkování vládě za humanitární, hospodářskou, politickou, diplomatickou nebo vojenskou pomoc napadené zemi. Podpořili také úsilí české diplomacie o revizi vztahů s Ruskem.