I když někteří dosavadní nájemníci sídliště projevili obavy, pokud byt nekoupí, aby o něj výhledově nepřišli nebo se nestali rukojmím budoucích vlastníků či spekulantů, a dvě z obyvatelek dokonce vystoupily s touto obavou při zasedání na mikrofon, primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) přítomné ujistil, že k ničemu takovému rozhodně nedojde.

Navíc připomněl, že město byty prodává za velmi výhodných finančních podmínek a zájemci o jejich koupi navíc získají výraznou slevu a tudíž se dostanou na cenu nižší, než jaká je na současném realitním trhu.

Ceny vycházejí podle vycházejí ze znaleckého posudku, podle něhož metr čtvereční podlahové plochy u jednotek 1+1 a 1+kk vychází na 61 tisíc korun a u jednotek 2+1 a 2+kk na 59 tisíc korun. O slevě zastupitelé také diskutovali, a z původně navržených 25 procent mohou zájemci odkoupit byt o celou třetinu levněji. (pozn.: Ve skutečnosti tedy lidé zaokrouhleně zaplatí za jednotky 1+1 a 1+kk 40700 Kč/m2 a za jednotky 2+1 a 1+kk 39300 Kč/m2.). Byty si mohou zakoupit stávající nájemníci, případně jen a pouze po jejich písemném souhlasu rodinní příslušníci, nebo i třetí osoby.

„Domnívám se, že byty jsou nabídnuty za velice výhodných a seriózních podmínek. Jde o nabídku a možnost pro stávající nájemníky, nikoliv nutnost. Pro lidi, kteří si byt odkoupit nechtějí se nic nemění a zůstávají v něm bydlet dle uzavřené smlouvy,“ opakovaně zdůraznil primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Město Kladno také předběžně dojednalo zájemcům možnost zvýhodněné nabídky bankovního hypotečního úvěru. Zároveň město poskytne součinnost při získání úvěru.

Kladenská opozice, konkrétně koalice Opravíme Kladno, je ale poněkud jiného názoru a s rozhodnutím vedení města zásadně nesouhlasí. "Rozprodávání již tak malého bytového fondu považujeme za chybný krok. Situace kolem privatizace bytů je navíc z pohledu dnešních nájemníků nejasná a neprůhledná, čímž se otevírá prostor pro různé spekulativní nabídky ze strany třetích osob," míní kladenská opoziční zastupitelka Anna Gamanová a dodává: "Navzdory našemu návrhu bohužel zastupitelstvo rozhodlo tak, že třetí osoby teď mají stejnou možnost odkupu bytů za výrazně zvýhodněnou cenu, jako stávající nájemníci," upozorňuje.

"Pokud by ti nájemníci, kteří nemají zájem nebo prostředky na odkup bytu, dali souhlas s odkupem jakoukoliv třetí osobou, hrozí jim riziko zvýšení nájmů, nebo dokonce vystěhování, pokud si důkladně neověří, s čím přesně souhlasí. Myslíme si, že by město mělo vzhledem k citlivosti celé situace postupovat mnohem uvážlivěji, pečlivě situaci vysvětlovat a komunikovat s místními obyvateli tak, aby znali svá práva a neriskovali ztrátu bydlení. I proto Opravíme Kladno nabízí nájemníkům právní poradenství zdarma," uzavřela Gamanová.