„Je to velký požár a bude potřeba hodně práce, abychom to dostali pod kontrolu,“ uvedl pro server Euronews.com guvernér regionu Attika, kde leží i Atény, Jorgos Patulis a dodal: „Zeleň je v této oblasti velmi hustá a kvůli vlně veder je také velmi vysušená, takže podmínky jsou obtížné."

Oheň řádí na území hned několika obcí. V samotných Aténách teploty v pondělí vystoupaly až k 45 stupňům Celsia. Takovou vlnu veder, která by tento týdenměla dosánout vrcholu, Řecko nezažilo posledních 30 let.

Uzavření památek 

Úřady v úterý odpoledne dokonce uzavřely starobylá místa, případně zkrátily jejich otevírací dobu. Pro ilustraci: starověká citadela je obvykle otevřena od 8 do 20 hodin. Od pátku bude mít zkrácené hodiny a zavírá se mezi polednem a sedmnáctou hodinou. Do oblíbené akropole se nyní turisté nepodívají vůbec.

 „V červenci jsme měli 1 584 požárů, cože je nárůst proti roku 2019, kdy jsme jich zaznamenali 953,“ řekl náměstek ministra pro civilní ochranu Nikos Hardalias v televizi Star TV a dodal: „Už nemluvíme o změně klimatu, ale o klimatické hrozbě“.
 
Hardalial dále podotkl, že jsme ve fázi absolutní klimatické deregulace.