Rozlehlý poloostrov v severozápadním cípu země je podle českého zastoupení Chorvatského turistického sdružení romantickou perlou Jadranu a jednou z turisticky nejrozvinutějších oblastí. „Istrie se stala i rájem kempařů,“ uvádí. Míst pro karavany jsou tam stovky.

Podle cestovek u Čechů mířících do Chorvatska bývá největší zájem také o pobyty a zájezdy na Istrii. Možná i pro blízkou dostupnost regionu. „Letoviska jako Poreč, Umag, Rabac nebo Rovinj jsou nejžádanější,“ vyjmenoval za České kormidlo Aleš Kotek.

Deník vytipoval méně známé ostrovy v Chorvatsku, které rozhodně stojí za návštěvu:

Turistický portál European Best Destinations zařadil Istrii na přední místa žebříčků ve vícero kategoriích. Například jako osvědčenou vinařskou destinaci. Odborníci tvrdí, že tamní červená půda je ideální pro kvalitní odrůdy červených vín, zatímco flyš (lidově bílá půda), tedy vápencové či pískovcové podloží tvoří základ pro unikátní bílá vína.

Za rubín Istrie je považována původní odrůda Teran. „Dobře se kombinuje s celou řadou jídel včetně tradičního istrijského pršutu, nejrůznějších sýrů či s tmavou rybou na grilu,“ uvádí průvodce Chorvatského turistického sdružení. Istrijská palírna Aura pak nabízí méně alkoholický likér z červeného vína teranino, oblíbený zvláště u žen.

| Video: Youtube

Vinařské stezky i krásná architektura

Istrie navíc patří i mezi nejlepší destinace pro cykloturistiku. Kromě vinařských stezek láká k objevování vesnic s románskou architekturou. Ve vnitrozemí na severu turisté hojně navštěvují středověkou vesnici Motovun. Ve světové gastronomii je proslulá díky vínu, olivovému oleji a lanýžům. Při pobřeží se vyplatí výlet na kole ve městě Rovinj, místním Saint Tropez.

Nebývalý zájem o prodeje letních dovolených a zájezdů v Chorvatsku na letošní rok hlásí Deníkem oslovené cestovní kanceláře:

Mezi top střediska regionu pak patří město Pula s jeho slavným římským amfiteátrem z prvního století. Místo gladiátorů plní v létě arénu koncerty s výjimečnou atmosférou. Letos mají předvést svou show v historických kulisách třeba Dua Lipa, Duran Duran, Lenny Kravitz nebo Avril Lavigne.

Mezi méně známé klenoty Istrie se pak řadí vesnička Svetvinčenat s hradem rodu Morosini-Grimani. Návštěvníky zvou tradičně na akce jako Festival tance a neverbálního divadla, letní sýrová slavnost nebo Středověký festival.

Istrie je ideální na plavbu i potápění

Kromě malebných městeček a koupání na plážích Istrie zaujme zájemce o plavbu a potápění. Podle European Best Destinations se tam kříží jedny z nejlepších námořních tras v Jaderském moři.

„Ideálním místem pro zahájení plavby je Rovinj. Nedaleko se nachází souostroví Brijuni, které je jediným národním parkem na Istrii. Na nejsevernějším bodu poloostrova (u hranic se Slovinskem) námořníky vítá přístavní letovisko Kanegra. Na opačné straně, na jihu pod Pulou leží mys Kamenjak. Na východním pobřeží poloostrova se skrývá nádherná zátoka Tunarica, dále útesy Brseč (směrem k Opatiji),“ popisuje cestovatelská platforma.

Po čtyřech sezonách letos do Chorvatska nevyjedou přímé vlaky RegioJetu:

Na Istrii se také vyplatí vzít šnorchl a objevovat život pod mořem. Jedinečné místo je skalnatá pláž Prirodno v Pule. Magnetem jsou i podmořské jeskyně v oblasti Kamenjaku. Podvodní ráj k tomu najdou zájemci i v Novigradu nebo u letoviska Rabac.

A relax spojený se zábavou? Vodní radovánky s dětmi si rodina užije v rozsáhlém aquaparku Istralandia. Letošní sezonu zahajují pětadvacátého května.

Tipy kam na Istrii

• starověký amfiteátr v Pule (aréna je 132 metrů dlouhá, přes 32 metrů vysoká; otevřeno denně i v zimě)

• krápníková jeskyně Baredine (do hloubky 60 metrů pod zem; sezona začíná v dubnu)

• aquapark Istralandia nedalego Novigradu (asi 20 tobogánů a skluzavek; otevírá 25. května)

• Národní park Brijuni, souostroví se safari parkem, archeologickou lokalitou a turistickým vláčkem (lodě z Fažany plují na Brijuni do konce března v omezeném režimu)

• Poreč, přístavní městečko. Jedno z nejnavštěvovanějších středisek na Istrii. Nejhodnotnější památku představuje Eufraziova bazilika z šestého století, příklad byzantského umění spadá pod UNESCO.