Chorvatský deník

Velké předsezonní zpravodajství včetně cest po Chorvatsku našich reportérů Přemysla Spěváka a Petra Vaňouse. Všechny díly Chorvatského deníku najdete postupně na webu chorvatsky.denik.cz:

SOUTĚŽ: Nezapomeňte fotit a vyhrát s Chorvatským deníkem

Počátkem června jsme vyhlásili velkou fotografickou letní soutěž o každotýdenní peněžní výhry a k tomu tři paddleboardy. Sledujte pravidelně chorvatsky.denik.cz.

Apartmánizace. Krátkodobé pronajímání soukromých objektů v Chorvatsku je fenomén. Láká často lepší cenou, větším soukromím či možnostmi výběru. Podle chorvatské vlády a expertů ale s sebou nese tlak turistů, který v řadě destinací dosáhl maxima. „Chorvatsko má v režimu ‚zimmer frei‘ zhruba polovinu z celkového počtu 1,2 milionu lůžek,“ uvedl chorvatský server Večernji list. Například Dubrovník přitahuje davy turistů z celého světa a v posledních letech bojuje s takzvaným overturismem, kdy návaly dovolenkářů působí ve městě problémy.

Minulá sezona na Jadranu byla ve znamení turbulentních změn, které ovlivní i letošní pobyt u moře:

Chorvatská vláda přišla s řešením. Přijala normu, která má vést k udržitelnosti turismu v zemi. Díky zákonu o cestovním ruchu platném od letoška mohou místní samosprávy omezovat počet povolení pro provozování nových ubytovacích zařízení, jako jsou apartmány a další formy soukromého ubytování (zimmer frei). „Je dobré, že díky novému zákonu bude místní komunita rozhodovat o plánování ubytovacích kapacit,“ komentoval pro Deník ředitel českého zastoupení Chorvatského turistického sdružení Miodrag Mlačić.

Hostitelé jsou v klidu

Podle něj se lidé nemusí obávat, že by se kapacity v Chorvatsku snižovaly a že by se snad hosté z Česka nemohli ubytovat u hostitele, ke kterému již několik let jezdí. „To se nestane. Ale například v historickém jádru Dubrovníku již nebude možné získat povolení pro nové apartmány, které by sloužily k pronájmu,“ vysvětlil Mlačić.

Zástupci města Dubrovník si nechali zpracovat studii nosné kapacity historického jádra města. Aktuálně se rozhodují, zda přistoupí k regulaci ubytování. „Městu Dubrovník nejde jen o počty turistů, přenocování, rekordy a peníze, ale o správu za účelem zvýšení kvality života našich občanů, ochrany dědictví a lepšího zážitku pro návštěvníky, a nakonec i o vyšší kvalitu poskytovaných služeb,“ odpověděli zástupci radnice na dotaz Deníku.

Představitelům Dubrovníku došla trpělivost s turisty a chtějí omezit krátkodobé pronájmy v historickém centru města:

Mnoho českých turistů podle Lenky Laus z cestovní kanceláře Travel Family pronajímá apartmány nebo domy přes různé platformy. „U nás tvoří klienti volící ubytování v soukromí čtyřiceti- až padesátiprocentní podíl z nabízených kategorií ubytování v Chorvatsku,“ sdělila specialistka pro tuto zemi na Jadranu.

První na řadě? Dubrovník, Split, Hvar

Podle ní budou mít nové regulace rozdílný dopad v různých částech Chorvatska. „V oblastech s vysokým turistickým ruchem, jako jsou Dubrovník, Split nebo ostrov Hvar, mohou samosprávy zavést přísnější omezení, což může zvýšit ceny a snížit dostupnost ubytování v soukromí. Regulace mohou však také podpořit růst jiných typů turismu, jako jsou eko-turismus, kulturní turismus nebo wellness turismus, což může vést k rozšíření a diverzifikaci nabídky cestovních kanceláří,“ komentovala.

Dodala, že případné snížení počtu ubytovacích zařízení může povzbudit majitele také k investicím do kvality a zlepšení služeb pro přilákání turistů.

Přibývá destinací, jejichž představitelé se rozhodli bojovat s přebytkem turistů:

Cestovních kanceláří, jako je Travel Family, se změny dotknou spíš nepřímo. „Z větší části nabízíme jako ubytování hotely, mobilní domky v kempech, předem dohodnuté ubytovací kapacity v apartmánech, apartmánových domech, penzionech a vilách. Je tedy logické, že takováto omezení se nás přímo dotýkat nebudou, protože většinu kapacit máme s partnery předem zasmluvněny,“ dodala Laus.

Zákon o turismu v Chorvatsku

• Má pomoci řídit turismus v Chorvatsku a vést k jeho udržitelnosti. K určité regulaci přistupuje i kvůli problémům s návaly turistů. Podle místní vlády bude zákon ku prospěchu jim i místním.

• Samosprávy, tedy župy, města i obce díky normě dostaly možnost omezit množství nových ubytovacích kapacit, restaurací či barů. Zavírání se nemá dotknout stávajících apartmánů a podniků již v provozu.

• Chorvatsko eviduje v režimu „zimmer frei“ zhruba polovinu z celkového počtu 1,2 milionu lůžek. Ubytování v soukromí patří v k nejvyhledávanějším ubytovacím kategoriím také mezi českými turisty na Jadranu.

• Loni zemi navštívilo přes 20 milionů turistů z celého světa. Podle statistik českého ministerstva zahraničí do Chorvatska v létě vyrazilo zhruba 800 tisíc turistů z Česka.