Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO, FOTO: Nadávky, vyhrůžky a skoro i facky padaly na zasedání obce

Makotřasy - Nechceme žít v mravenčím městě! Nechceme kanalizaci za cenu uplatitelného zastupitelstva! Chceme referendum! Vykřikovali rozčílení obyvatelé na úterním veřejném zasedání místního zastupitelstva. Již schválená výstavba bezmála tří set rodinných domů v Makotřasech finančně podpoří stavbu místní kanalizace. Více než polovina obyvatel je však zásadně proti.

14.8.2008 1
SDÍLEJ:

Úterní veřejné zasedání v Makotřasech skončilo fiaskem. Foto: Denik/Jana Nováková

Rozlícený dav obyvatel se večer sešel na obecním úřadě. Zasedání se však v několika minutách proměnilo na nekontrolovatelnou diskusi dvou běsnících táborů. Rozdílné názory měli nejenom obyvatelé, ale zjevně i zastupitelé obce.

Hlavním bodem programu byla plánovaná stavba kanalizace a s ní související již schválená výstavba zhruba tří set rodinných domků v obci. Obyvatelé se obávají dopravního kolapsu, přelidnění a narušení klidného prostředí.

Někteří však se schválením výstavby ostře nesouhlasí. Odmítají i stavbu kanalizace, na kterou by obec musela jinak čekat i několik dalších let. Protestují proti finanční náročnosti tohoto projektu.

Starostovi byla na veřejném zasedání vyslovena některými občany ztráta důvěry a padlo také obvinění z možné korupce zastupitelů. To však zůstalo nezodpovězené, protože zastupitelé se k němu odmítli vyjádřit.

Dne 26. března tohoto roku byl na veřejném zasedání poprvé projednán projektový záměr firmy Quinlan Private Golub. K tomuto účelu byla vyhlášena anketa, která měla zjistit veřejné mínění obyvatelstva.

Výsledek byl zřejmý. Pouhých třicet procent respondentů s výstavbou souhlasilo. Na tomto veřejném zasedání byla žádost zamítnuta.
O tři měsíce později, 25. června, byl však záměr znovu projednán, schválen čtyřmi ze šesti zastupitelů obce a výsledek ankety prohlášen za informativní, nikoliv závazný pro zastupitelstvo obce.

Změna názoru dle jeho členů úzce souvisí s plánovanou výstavbou kanalizace. Na základě průzkumu povrchu v místě zamýšlené čistírny odpadních vod bylo zjištěno, že na její výstavbu je třeba vyšší finanční částky, než bylo původně zamýšleno.

Firma Quinlan Private Golub, jež v obci do dvou let zahájí výstavbu rodinných domků, přispěje na kanalizační stavbu patnácti miliony korun, které poukáže na bankovní konto obce. „První etapa výstavby kanalizace započne již v září tohoto roku,“ uvedl jeden ze zastupitelů Jindřich Zbořil.
Dle mínění přítomných by bylo zapotřebí navrhnout nestranného odborníka, jenž by posoudil návrh projektu stavby.

Pro záměr výstavby rodinných domků by odporující část místních uvítala referendum, které by zohlednilo přednostně názor obyvatel obce.

„Dělat referendum v této chvíli již nemá smysl,“ uvedl Zbořil. „Záměr výstavby rodinných domků firmou Quinlan Private Golub byl schválen na veřejném zasedání 25. června letošního roku,“ doplnil.

Dále se někteří obyvatelé obávají také těžké dopravy, jež by se stavbou souvisela. Úterní veřejné zasedání nabídlo prostor pro diskusi a vyjádření obyvatel obce. Jejich mínění však již nic nezmění.

Obyvatelé, kteří zastávají kladný názor na rodinnou výstavbu útočili na skupinu odpůrců. „Tak ať si každý zaplatí vlastní připojení kanalizace. To dneska vyjde na dvacet až třicet tisíc korun,“ uvedl jeden z příznivců novostavby. „Je jednoduché všechno kritizovat, ale co do toho dát každý z vás peníze, vážení,“ dodal horlivě.

Problematika záměru výstavby rodinných domů související s výstavbou kanalizace v obci se prolínala celým zasedáním. Zastupitelstvo zdůrazňovalo důležité benefity, které s sebou stavba přinese. V Makotřasech bude vybudována s domovní zástavbou také lepší infrastruktura. Mateřská školka, lesopark, obchod a další.

„Co myslíte, že tady bude, když rodinné domky nechcete,“ halasil další z příznivců výstavby. „Stát nám pozemky vezme v restituci, budou tady letištní haly a nic z toho mít nebudeme,“ doplnil.

Po schválení záměru firmy Quinlan Private Golub dne 25. června letošního roku byly mnoha obyvateli obce adresovány stížnosti místnímu úřadu.
Jako reakci na ně a současně pozvání na úterní veřejné zasedání rozeslal obecní úřad jednolitou odpověď všem stěžovatelům. Zde byli informování a důležité souvislosti výstavby kanalizace a rodinné zástavby firmou Quinlan Private Golub.

Ačkoliv uvedené zasedání mělo dát prostor zejména pro vyjádření občanů Makotřas a jejich informování o plánovaném dění v obci, vyústilo ve velké fiasko. Soupeřící strany se nedokázaly utišit. Jednání skončilo až odchodem zastupitelů obce ze sálu. Hádka občanů ovšem pokračovala dál.
„Firma Quinlan Private Golub by měla začít s výstavbou rodinných domů do dvou let. Je třeba nejprve změnit územní plán a vytvořit veškerou projekci,“ doplnil zastupitel Jindřich Zbořil.

Autor: Jana Nováková

Jste pro výstavbu nových domů v Makotřasech?

ANO, už se těším na nové holky a kluky

55 %

NE, nechci tu žádnou náplavu

31 %

NEVÍM, je mi fuk, co se děje v Makotřasech

14 %

Hlasovalo: 29

Anketa byla ukončena

Místo události:
14.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
První voliči v okrsku číslo 1 ve Slaném
AKTUALIZUJEME
106

OBRAZEM: Volby do poslanecké sněmovny jsou v plném proudu

Ilustrační foto
9

Právě jsme se narodili

S fanoušky i proti Skrbkovi. Duel Kladna na Lapači slibuje atraktivitu

Kladno – Po deseti letech se představí hokejisté Kladna na půdě Vsetína. Souboj šestinásobných mistrů republiky se hraje v sobotu v 17:30 a zatímco Kladenský deník vysílá do boje tradičně i svého redaktora, aby pro čtenáře zuřivou bitvu v třaskavém prostředí haly na Lapači sledoval a popsal, svá želízka pošlou směr Valašsko také fanoušci, jichž se chystá několik desítek.

AKTUALIZOVÁNO

V Kamenných Žehrovicích hoří v objektu na zpracování plastů

Kamenné Žehrovice - V pátek krátce před devatenáctou hodinou vyjelo celkem osm jednotek hasičů k likvidaci požáru v obci Kamenné Žehrovice. Podle informací mluvčí středočeských hasičů Vladimíry Kerekové se oheň rozšířil ve firmě, která se specializuje na zpracování plastů. Místo požáru zahaluje hustý dým.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Největší pozornost bude upřená na sobotní divizní derby mezi prvními Velvary a třetím Kladnem. 

Zapůsobí tvrdá slova Haška? Jeho Hostouň hostí Neratovice

Hostouň – Jestli při fotbalové sobotě na Kladensku láká hlavně divizní derby Velvary – Kladno, pak v neděli stejná soutěž nabídne neméně atraktivní duel. Hostouň přivítá donedávna lídra tabulky z Neratovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení