Devatenáctiletá Linda Kommová vstává ráno do práce s elánem. Splnilo se jí velké přání a ona před pár měsíci nastoupila na místo učitelky v mateřské škole, které si vysnila. „Děti mám ráda odjakživa, proto jsem šla na pedagogickou školu. Myslím si, že mé vrstevnice hodně odradí malý plat za velmi zodpovědnou práci. Mnoho mých spolužaček šlo na střední pedagogickou, jelikož se nemusely učit matematiku a chemii,“ řekla Kladenskému deníku sympatická učitelka z Mateřské školky ve Svojsíkově ulici ve Švermově.

Podle všeho je Linda výjimka potvrzující pravidlo, jelikož mladé dívky se mezi malé děti nehrnou. Ředitelky se shodují: sehnat mladou učitelku je procházka očistcem. Podle nich se na této situaci podepisuje především malé finanční ohodnocení za velmi náročnou a zodpovědnou práci.

Dříve se školky rušily

„Není to tak dlouho, co se školky ve velkém rušily. Spousta učitelek odešla učit na základní školy a dodělávaly si proto vzdělání. Nyní se mateřinky opět otevírají, ale spousta absolventek nemá zájem do nich nastoupit,“ uvedla ředitelka Mateřské školy ve Vrapické ulici Květoslava Šímová, podle které se tato tendence ukazuje již delší dobu.

Ředitelkám často nezbývá než chybějící kantorku nahradit paní v důchodovém věku. Jana Malá z Mateřské školy v ulici Dr. Foustky má ve svém sboru pouze dvě učitelky do pětatřiceti let, zbytek jsou podle jejích slov spíše ženy okolo padesátky. „Je pravda, že v dřívějších letech bylo více i praktikantek, které chodily na praxe. V uplynulém školním roce jsme měly tři praktikantky z pedagogické školy, z nichž dvě chtěly určitě pokračovat ve studiu,“ odala.

Mluvčí kladenského magistrátu sdělil Deníku aktuální počet těchto školských zařízení v Kladně: „V současné době je 22 mateřských škol, z čehož třináct funguje jako samostatný subjekt a devět je součástí větších struktur, jako například základních škol. Celková kapacita je 1930 míst. V letošním roce byla otevřená jedna nová Mateřská škola ve Švýcarské ulici pro sto dětí. Na příští rok je chystáno zprovoznění další nové školky v ulici Jaroslava Foglara,“ sdělil mluvčí.

Práce s dětmi je náročná

Plná třída čtyřletých dětí je pořádný zápřah. Učitelka si nemůže dovolit opustit místnost ani na okamžik. Rozdíl mezi mateřinkou a prvním stupněm základní školy vysvětlila Milena Sunkovská z Mateřské školy U Divadla ve Slaném: „Ve škole jsou děti již soběstačné. Učitelka v mateřské škole musí mít především k malým dětem vztah, který se nedá naučit, musí umět dětem se vším pomoci. Utěšit ho, když se mu stýská a pláče,“ řekla ředitelka, jež dodala, že ve svém sboru má v současné době dvě mladé učitelky, ale zároveň má obavu ze shánění kantorek pro plánovaný nový pavilon.

Mateřinka jako první článek školského systému je velmi důležitá pro vytváření citového základu dítěte. „Naše práce je náročná. Nemohu si dovolit nechat děti ani na malý okamžik samotné. I když učitelky pracují s láskou, je to vyčerpávající,“ zhodnotila kantorskou práci Jana Vavříková – někdejší dlouhodobá učitelka a v současné době ředitelka Mateřské školy ve Svojsíkově ulici.

Sehnat náhradu je problém

Jana Vavříková má se sháněním nových učitelek negativní zkušenosti, nakonec našla pomoc u bývalé ředitelky školky. „Jak jsem se dozvěděla i u kolegyň z ostatních mateřských škol, řeší tytéž problémy. Když máme třídní sraz z pedagogické střední školy, tak z pětatřiceti spolužáků nás učí deset,“ sdělila ředitelka.

Stejnou zkušenost má i Květoslava Šímová: „Snažíme se nemarodit, jelikož pokud některá z nás vypadne na déle než týden, vzniká problém. Pak beru na výpomoc důchodkyni,“ uvedla.

Ačkoliv se ředitelky shodují, že s čerstvou pracovní sílou mají problémy, na kladenském magistrátu mají zjištěné pouze tři chybějící pedagogické pracovníky. „V současnosti je zaměstnáno 138 pedagogů na oněch školkách, z nich devět nemá potřebnou kvalifikaci a studují,“ uvedl mluvčí.

Dlužno dodat, že mladé učitelky jsou nedostatkové nejen v kladenských školkách, ale s tímto problémem se potýkají na příklad i v Kutné hoře.

Poznámku autora k uvedenému článku čtěte ve středu 21. října v tištěném vydání Kladenkého deníku.