Hostem bude Bára Štěpánová a komorní soubor Musica Festiva di Praga. Součástí bude velká výstava vánočních květinových dekorací. Návštěvníci si také budou moci vytvořit vlastní adventní věnec a podívat se na různé ukázky zdobení. Pro děti je připravena tvůrčí dílna. Kromě věnců je přichystán široký sortiment orchideí a vánočních svíček.


Týden před začátkem adventu zájem o věnce vrcholí. Zeptali jsme se Moniky Endtové a Jiřího Švestky, jaké jsou letošní trendy.

Z čeho věnce vyrábíte?
Hlavně z normanské jedle, ta neopadává, dlouho vydrží.

Co je základem každého věnce?
Slaměný kruh, na něj se pak dává chvojí. A nesmí chybět svíčky. Letos se nám podařilo získat kvalitní, které se neroztékají.

Jaká barva je nejoblíbenější?
Stále převládá klasika červená, letos jsou oblíbené i šedá a fialová.

Mají i adventní věnce svoje módní trendy?
Ano, právě ta fialová je novým trendem a letošním hitem by měla být křiklavě žlutá, ale uvidíme, jestli se ujme u zákazníků. Změněné je také rozmístění svíček, už nemusí být jen křížem proti sobě, ale dávají se i svíčky na jednu stranu věnce a výzdoba na jeho druhou stranu.
Objíždíme i různé výstavy, abychom věděli, co kde mají nového.

Jaké se používají dekorace?
Dříve se nejvíce používaly ořechy, ovoce a různé mašle, nyní spíše dřevěné přízdoby, andělíčci, křišťály, mašlí už se dává méně. Samozřejmě existuje nespočet kombinací.

Snažíte se vymýšlet stále originální nápady?
Ano, spíše je to naše invence, ale řídíme se i přáním zákazníka.

A jaké věnce jsou nejoblíbenější?
Samozřejmě ty chvojové. Kvůli jejich vůni. A také se lidé vrací k přírodě.

Je nutné s věncem zacházet nějak speciálně?
Lepší je ho položit na podnos. Neničí se tak při manipulaci. A samozřejmě se nesmí nechat hořící bez dozoru nebo poblíž záclon a podobně. Pokojová teplota mu nevadí, ale neměl by být přímo u topení.

Co se ještě kromě věnců používá jako vánoční dekorace?
Různé květinové vazby, někdy je dávají zákazníci i jako dárek. Dále aranže v misce, takzvané ikebany. Velký zájem je o „vánoční hvězdy” a orchideje Phalaenopsis.