Zatím co většina lidí se z panujících letních teplot raduje, alergici jsou nešťastní. Vedra způsobila, že předčasně rozkvetly rostliny a stromy, které mají sezonu například až za měsíc a tak se uspíšil nástup jejich pylového období.


Zvýšený počet pacientů ve své ordinaci registruje například alergoložka Olga Poláčková z Kladna. „Sezona je velmi prudká. Jaro nastoupilo dříve, ale v posledních letech už je poměrně běžné, že roční období nekorespondují s kalendářem. Potíže pylařů letos začaly už v únoru. U pacientů zatím převládají oční a nosní projevy, astmatických komplikací je méně,“ uvedla lékařka.


Síla alergenů se v ordinacích specialistů naplno projevila právě nyní po Velikonocích. „V těchto dnech mě navštěvují hlavně rodiče s dětmi školního věku. Ty měly přes svátky týden volno a většinu času trávily venku, kde jsou alergenům vystaveny nejvíc,“ řekla Poláčková.


Alergoložka zároveň s tím upozornila i na problém, s nímž se při práci s dětmi velmi často setkává. „Bohužel musím říct, že se školami není úplně adekvátní spolupráce. Kvůli alergikům by tělesná výchova ve slunečném počasí venku měla být omezena na minimum, ale ne všichni pedagogové si to nechají vysvětlit,“ uvedla lékařka.


Úspěšná léčba alergie přitom podle Olgy Poláčkové záleží především na dodržování režimu. „Pacienti, kteří ho dodržují, mají mnohem menší potíže, ale existuje i skupina, jež ho i přes doporučení pravidelně nedodržuje. Ti pak mají větší potíže. Do ordinace přicházejí se silnými projevy a léky jim zabírají méně,“ řekla.


Za normálních okolností jsou hlavními dubnovými alergeny olše, bříza, jasan, vrba a topol. Kromě nich už mají obtíže ale i pacienti s alergií na habry a jilmy. I kvůli těmto výkyvům je pro alergiky vhodné sledovat informační pylovou službu, která na internetové adrese www.alergie.cz denně zveřejňuje procentuální výskyt pylů v ovzduší podle druhového určení stromů, trav či jiných pylových alergenů.

Výsledky jsou zde zveřejněny na základě výsledků monitorovacích stanic z celé republiky. „Pro pacienty je to výhodné, protože si podle aktuální situace mohou řídit výlety do přírody, na hory nebo dovolené,“ sdělila Poláčková.


Obtížnost alergie ale nespočívá jen v nepříjemných projevech, jež lze tlumit vhodnou léčbou. Její zrádnost je v tom, že se může objevit v kterémkoli věku, a protože počáteční příznaky mohou být totožné se začínající chřipkou, pacienti tak někdy léčí úplně jinou chorobu.


„Podezření na alergický původ potíží je vždy, když projevy i přes běžnou léčbu neustupují nebo se po chvilkovém zklidnění znovu vracejí. U alergie je ústup potíží zaznamenáván až po užívání antihistaminika,“ popsala lékařka.


Nejčastějším příznakem přitom je masivně proudící vodnatá rýma, která často bývá kombinovaná s ucpáním nosu a zadní rýmou. Dotyčného někdy pálí v krku, svědí nebo řežou oči a objevuje se začervenání či otoky. Může se projevit také velká únavnost, ospalost a dokonce i zvýšené teploty. Vzácně se vyskytují kožní projevy a pylové astma. Symptomy se přitom mohou objevit samostatně nebo kombinovaně.