Jedenačtyřicetitisícovou škodu způsobil osmačtyřicetiletý muž, který neplní vyživovací povinnosti na svou patnáctiletou dceru a čtrnáctiletého syna, ačkoli byl Okresním soudem v Kladně vydán rozsudek. Policie případ prošetřuje jako zanedbání povinné výživy.

Bohužel na Kladensku zdaleka není ojedinělý. Policie jich řeší stovky ročně a další stovky vůbec nejsou oznámeny. Přitom při delším než půlročním neplacení už ho lze považovat za spáchání trestného činu. „Za rok 2007 nám bylo oznámeno celkem 227 případů zanedbání povinné výživy a z toho bylo 88 obviněných. Ke 20. květnu činí za letošní rok počet oznámení 68, z toho jsou čtyři obvinění. Ve valné většině bývají viníky muži, ženy pouze ojediněle,“ uvedla mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

Nejvyšší dlužná částka přitom za rok 2007 činila 254 282 korun a za letošek je to 194 300.

Okresní soud v Kladně tyto případy řeší poměrně často. „V uvedeném případě výše trestu závisí především na tom, jak dlouho byl páchán. Samozřejmě přihlížíme také k tomu, jestli se jedná o opakovaný skutek, jaká je trestní minulost dotyčného, nebo jestli je obviněný ještě z jiných trestných činů.

Maximální možná výše trestu přitom hrozí až tři roky odnětí svobody. Většinou však v případu efektivně funguje podmíněný trest, kdy můžeme dohlížet na to, jestli pachatel skutečně alimenty hradí, tak, jak má,“ sdělil soudce a mluvčí soudu Ivo Poštolka.

Pokud už se záležitost dostane k soudu, je podle jeho slov ideální, když k vyrovnání dluhu dojde ještě před rozsudkem. Obviněný pak může být zproštěn obžaloby.

I v těchto případech se však čas od času vyskytují okolnosti, které rozhodnutí soudu protahují nebo mu brání. „Ojediněle se stane, že se k soudu dostane například manžel, jenž se svou ženou nežije již mnoho let, ta si mezi tím pořídí dítě s jiným mužem. Pokud nedojde k popření otcovství, žena se například dostane do finanční nouze a manžela oznámí pro neplnění vyživovací povinnosti, můžeme tak stíhat i nevinného. A to jen proto, že je otcem podle kusu papíru. To je však velmi extrémní případ,“ řekl Poštolka s tím, že průtahy v řízení může kromě jiného způsobit také pokud dítě nebo otec nebydlí v okrese Kladno.

„Dokonce stačí, když se tu jeden z nich po nějakou dobu zdržoval. Případ nám totiž náleží podle doby kdy byl skutek páchán,“ dodal.