Loni se na Kladensku a Slánsku stalo celkem 2521nehod. U187jejich účastníků byl zjištěn alkohol, přičemž ve 140případech před jízdou pil viník kolize. ,,Vzhledem kcelkovému počtu havárií nelze tato čísla považovat za nějak dramatická. Okres Kladno se vtomto směru nevymyká sousedním regionům," komentovala statistické údaje vedoucí kladenského dopravního inspektorátu Jitka Iblová.

Nehody, na nichž se loni podílel alkohol, si naštěstí nevyžádaly žádnou oběť. Osmnáct lidí při nich ale bylo zraněno těžce a 46lehce. Vroce 2006však alkohol stál na okresních silnicích dva lidské životy. Vobou případech byly usmrceni řidiči, kteří nehodu vpodnapilém stavu způsobili.

,,Letos už evidujeme šestnáct případů požití alkoholu před jízdou. Nikdo ale zatím nepřekonal loňský rekord řidičky, které bylo naměřeno 3,64promile," poznamenala Iblová. Varujícím zjištěním podle ní je. že se množí případy, kdy za volant pod vlivem usedají mladiství, ale také lidé, jimž byl vminulosti soudem uložen zákaz řízení, často právě za alkohol.

Zda se přistižený řidič dopustil přestupku nebo trestného činu záleží na množství vypitého alkoholu. Hranicí je jedno promile. Při jejím překročení už motorista koketuje se soudy. Bohužel už přibývá ipřípadů, kdy řidič odmítne dechovou zkoušku. Sice to pro něj může znamenat citelnější finanční postih, ale zároveň jen kvalifikaci přestupku. ,,Dechová zkouška je pouze orientační a soudy jako důkaz požadují odběr krve," poznamenala Iblová.

Za odstrašující lze pak označit případ třiačtyřicetiletého muže zKladna, jenž loni vříjnu zavinil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu vKačici. ,,Okresní soud mu už před jedenácti lety nařídil ambulantní protialkoholní léčbu, kterou vroce 2004svévolně ukončil a přestal docházet na kontroly klékařce. Tento týden proti němu bylo zahájeno stíhání spodezřením na spáchání trestného činu maření úředního rozhodnutí," informovala mluvčí policie Jana Dětská.

Robert Božovský