Přestože tím přebírá starost za provozovatele obchodů, protože plocha, na níž se nepřizpůsobiví lidé pohybují, je součástí prodejen, chce slánská radnice vyhovět slušným lidem, kteří nejsou zvědaví na opilce v blízkosti nákupních center.

„Osobně nejsem příznivcem regulování životů lidí a přílišného omezování. Počet vydaných vyhlášek se nerovná dobré práci města jako takového. Zákon umožňuje zakázat konzumaci dokonce na celém území města, jako to neudělali například v Kolíně. My teprve zvážíme, k jaké možnosti se přikloníme,” sdělil starosta Slaného Ivo Rubík.

První návrh, jenž obsahuje vytipované lokality, už zpracoval tajemník. Pokud ve Slaném vydají vyhlášku, bude mít městská policie pravomoc případ na místě okamžitě řešit, případně uložit pokutu.

„Návrh předložíme zastupitelům jedenadvacátého prosince. Nebude jednoduché stanovit pravidla, ale jestliže je odsouhlasí, mohlo by omezení platit už prvního ledna následujícího roku,” doplnil k záležitosti starosta Rubík.


Podle vedoucího Městské policie ve Slaném Pavla Štepánka se problém týká především letních měsíců, kdy hloučky podnapilých lidí posedávají nejen kolem obchoďáků, ale hlavně před různými bary a diskotékami.

Omezení konzumace alkoholu na veřejných místech přijali například také v Kladně a před časem i ve Velvarech. Tam měli dosud problém s vymahatelností při nedodržování vyhlášek.

„Protože jsme měli dosud jen najaté strážníky z Kolče, kontrolu zaměřenou na dodržování vyhlášek jsme mohli provádět spíše namátkově. To byl jeden z důvodů, proč jsme si u nás ve městě zřídili vlastní městskou policii.

Vznikla prvního listopadu a fyzicky se budou strážníci pohybovat ve Velvarech už příští rok,” řekla starostka Velvar Jitka Linhartová.