V pátek skončilo na území celé republiky období zbraňové amnestie. Lidé mohli od začátku února do konce července odevzdávat nelegálně držené zbraně a střelivo beztrestně a bez udání důvodu, jak je získali.

,,V tomto neregistrovaném období amnestie si lidé mohli nechat přinesené zbraně po prozkoumání a balistických expertizách zlegalizovat. Pokud nepocházejí z trestné činnosti, stanou se jejich majetkem,“ vysvětlila mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

Na Kladensku lidé odevzdali 115 zbraní a 1200 nábojů. ,,Na oddělení jsme přijali historické kulovnice i zbraně kategorie A, což jsou vojenské zbraně. Lidé odevzdali dokonce několik samopalů,“ sdělila Jana Šteinerová.

Na kladenském inspektorátu pro zbraně, střelivo a výbušniny policisté nashromáždili také některé unikátní kousky. Nejstarší odevzdanou zbraní je historická brokovnice Lefaucheux, která pochází zhruba z konce 19. století.

Další raritou je například vojenská kulovnice Mannlicher. Lidé ale odevzdávali i zbraně patřící do výzbroje Rudé armády nebo Wehrmachtu. Za zmínku stojí třeba P-08 Luger/Parabellum, jež je známá spíše jako parabella a byla ve výbavě německých vojáků v první i druhé světové válce. Lidé odevzdali i novější typ této zbraně - P-38 Walther.

,,Cena zbraně se odvíjí především od jejího stavu. Parabella se prodává od 17 tisíc korun, ale může stát i třicet tisíc. Walther lze pořídit v ceně od 15 do 18 tisíc korun,“ vysvětlil Petr Ilašenko z kladenské specializované prodejny zbraní, která se nachází na Poštovním náměstí.

Další odevzdané zbraně stojící za zmínku jsou Rast gasser, jež v první světové válce sloužily vojákům rakousko–uherské armády, a sovětský samopal Sudajev PPS – 43.

,,Sudajev ve znehodnoceném stavu, což znamená, že se z něj nestřílí, stojí zhruba šest tisíc korun. Za ostrý samozřejmě zaplatíte víc, ale na to potřebujete povolení od policie, jež získá málokdo,“ dodal Petr Ilašenko.

Poslední podobná amnestie se uskutečnila v roce 2003. V celé České republice lidé tehdy přinesli 4192 zbraní. V policejních skladech se tenkrát objevily kuriozity v podobě plamenometu nebo protitankové pušky. Při první zbraňové amnestii v roce 1996 skončilo ve skladech 3704 zbraní.

Nejzajímavější zbraně, které odevzdali lidé na Kladensku.
NEJVĚTŠÍ RARITY, které lidé odevzdali při zbraňové amnestii. 1. Samopal Sudajev patřil do výzbroje Rudé armády. 2. Colt pocházející z USA. 3. Rast gasser využívali vojáci rakousko–uherské armády v první světové válce. 4,5. P–08 Luger/Parabellum a P–38 Walther jsou pistole, z kterých stříleli v první i druhé světové válce vojáci Wehrmachtu. 6. Historická brokovnice Lefaucheux pocházející zhruba z konce 19. století. 7. Vojenská kulovnice Mannlicher.
Pro zvětšení klikněte na fotografii.